Článek
Po skončení třicetileté války stály v Mníšku jen zbořené zdi renesančního zámku rodu Mitroviců. Co s nimi? Postavit tu za drahý peníz nové sídlo, nebo zkusit prodat? Naštěstí se v pravou chvíli objevil bohatý šlechtic Servác Engel z Engelsflussu. Od původních majitelů celé panství odkoupil a postupně zvelebil.
Servác ovšem byl v té době majetný a povýšený teprve krátce. Roku 1630 se přistěhoval z ciziny se svým otcem do Prahy, kde založili koželužskou firmu, kterou Servác převzal. Díky dodávkám podešví pro císařskou armádu zbohatl a za to, že na konci třicetileté války pomáhal bránit Karlův most proti švédským vojákům, byl povýšen na šlechtice.
To už byl dospělým ženatým mužem. Pro sebe a svou rodinu se rozhodl postavit si na Mníšku barokní zámek. Při slavnostním položení základního kamene byl přítomný i jeho nejstarší syn. Slavnostní byl i okamžik dokončení stavby po šestnácti letech. Tehdy byla při té příležitosti vysvěcena rodinná kaple.
Servác nechal kapli zasvětit svému jmenovci sv. Serváci. Chtěl tím vyjádřit úctu ke svým předkům a připomenout město, odkud pocházela jeho rodina, dnešní nizozemský Maastricht. Svatý Servác je patronem tohoto města.
Mníšecká kaple je dokonale zachována v barokním duchu. Obdivovat tu můžeme bohatou původní stropní výzdobu, dřevěné vyřezávané lavice od řezbářských mistrů nebo skvost celého zámku, oltářní obraz zobrazující světce od Karla Škréty.
Zámek v Mníšku pod Brdy je v lednu otevřen během víkendů od 13:15 do 15:00 hodin.