Hlavní obsah

Záchranáři učí prvňáčky ve Zlínském kraji zásadám první pomoci

Novinky, Vlastimil Langer, PhDr.

I malé dítě může zachránit lidský život. To je hlavní myšlenka vzdělávacího programu První pomoc pro prvňáčky, který seznamuje žáky prvních tříd základních škol se zásadami poskytnutí první pomoci. Úspěšně již proběhl v několika krajích, v tomto školním roce se rozbíhá také v kraji Zlínském.

Foto: Zlínský kraj

Lekce první pomoci.

Článek

„Odborným garantem programu, připraveného společností Sanofi, je Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Projekt zaštítil hejtman Jiří Čunek. První hodina výuky první pomoci pro prvňáčky se uskutečnila na Základní škole Mikoláše Alše ve Zlíně,“ informovala krajská tisková mluvčí Renata Janečková.

„Jedním z největších darů, který jako lidé máme, je možnost zplodit nový život. Ještě vyšší cenu však má, když umíme zachránit nebo zachovat život, jenž je v ohrožení. Proto jednoznačně podporujeme tento záslužný projekt, který hravou formou seznamuje děti s principy poskytnutí první pomoci a vštěpuje jim tak do paměti důležité poznatky, díky nimž pak mohou přispět k pomoci lidem v nouzi,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop.

Mezi prvňáky ve Zlínském kraji poběží kurzy až do konce školního roku. Profesionální školitelé z řad zdravotnických záchranářů za tu dobu zvládnou navštívit tři stovky prvních tříd v regionu.

V letošním roce by se podle krajské tiskové mluvčí měla výuka týkat zhruba pěti tisíc dětí. Délka kurzu v jedné třídě trvá jednu vyučovací hodinu a jeho obsah i průběh je přizpůsoben dětskému věku. Pro ukázky resuscitace slouží velký plyšový medvěd. Na závěr školení každý žák obdrží brožurku, jejíž součástí je i diplom malého zdravotníka.

Právě školy jsou pro mnoho lidí hlavním zdrojem informací o první pomoci. Podle průzkumu společnosti Sanofi totiž většina dotazovaných uvedla, že se základy první pomoci se setkala naposledy jako dítě nebo dospívající.

„Z průzkumu zároveň vyplynulo, že tři z deseti obyvatel Zlínského kraje by v případě nouze neposkytli první pomoc, ať už ze strachu či proto, že nevěří svým schopnostem. V záchranném řetězci má přitom laická první pomoc nezastupitelné místo,“ uvedla Renata Janečková.

„Ze zkušeností víme, že člověk, který je postižen náhlou srdeční zástavou, má daleko větší šanci na přežití, pokud je svědky této události poskytnuta kvalitní laická resuscitace. V mozku postiženého dochází po pěti minutách bez kyslíku k nezvratným změnám, a pokud nemáme šanci navázat na laickou první pomoc, šance na přežití se radikálně snižuje,“ řekl Petr Olšan ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. 

Výběr článků

Načítám