Článek
V mázhauzu plzeňské radnice na náměstí Republiky byla zahájena výstava s názvem Plzeň. Prvních pět století – důležité momenty historie města, která je zaměřena na nejstarší dějiny této významné metropole západních Čech.
Nejstarší osídlení
V úvodu nás výstava zavede nejprve do pravěku, aby tak poukázala na významnost Plzeňské kotliny. Podle doposud provedených archeologických výzkumů se zde lidé usazují již v období paleolitu (starší doba kamenná), neboť tato lokalita poskytovala výhodné klimatické a přírodní podmínky.
Opora Přemyslovců
Raný středověk představoval významný mezník v rozvoji osídlení Plzeňska. Centrum se však nenacházelo na území dnešní Plzně, ale o několik kilometrů dále, ve Starém Plzenci, kde stával knížecí hrad. Ten byl hlavní oporou Přemyslovců v západních Čechách.
„Dominantou Staré Plzně byl opevněný hrad na Hůrce s knížecím palácem a trojicí kostelů (sv. Vavřince, sv. Petra, sv. Kříže). Pod ním leželo opevněné podhradí s kostelem Narození Panny Marie… Poprvé je Stará Plzeň zmíněna roku 976 jako místo, kde císař Ota II. utrpěl katastrofální porážku od knížete Boleslava II.,“ uvádí jeden z informačních panelů.
Nová Plzeň
Skutečný rozkvět však nastal od 13. století. I když bylo území již hustě osídleno, učinil český král Václav II. důležitý a významný krok.
„Nová Plzeň (Nova Pilsna), jak se ve středověku dnešní Plzeň nazývala pro odlišení od svého mateřského města, byla založena za vlády Václava II. Přesné datum není známo. Nepochybně se tak stalo mezi lety 1288 - 1300, interval lze zpřesnit na roky 1291 - 1295. Zpravidla se slaví letopočet 1295... Václav II. vklínil Novou Plzeň do místa, kde se stýkala panství čtyř velkých duchovních institucí, a to plaského, chotětovského a kladrubského kláštera a majetek pražského biskupství,“ dočteme se na výstavě.
Významné středověké stavby
I když jsou na výstavě prezentována i další významná období a události, jako např. husitství, předbělohorská Plzeň, renesance či třicetiletá válka, je část výstavy věnována středověkým památkám.
Mezi nimi samozřejmě dominuje kostel sv. Bartoloměje, jehož stavba byla zahájena pravděpodobně krátce po založení města.
„Podle nejnovějších archeologických výzkumů bylo se stavbou dnešního presbytáře započato ve 40. letech 14. století, s výstavbou stávající lodi až v posledních dvou desetiletích 14.století. Nelze ovšem vyloučit existenci starší stavby lodi, která byla touto novou pohlcena,“ uvádí výstava.
Příjemným zpestřením fotografií a textů jsou i ukázky zbraní a dalších artefaktů.
Výstava potrvá do 4. září.