Článek
Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války by bez Ladových černobílých obrázků nebyly dokonalé, výpravy řady filmů daly mnohým pohádkám neopakovatelnou atmosféru.
Pocházel ze čtyř dětí v chudé ševcovské rodině. Učil se malířem pokojů, ale tato práce byla pro něj příliš namáhavá, proto se nakonec vyučil knihařem-zlatičem.
Jako půlroční chlapec upadl na knejp a poranil se. Protože viděl jen na jedno oko, chybělo mu prostorové vidění. Právě z tohoto handicapu se zrodil jeho vyhraněný kreslířský styl.
V roce 1904 mu týdeník Máj uveřejnil dvě kresbičky. Protloukal se jako kreslíř a karikaturista. Na třetí pokus byl přijat k řádnému studiu na Uměleckoprůmyslové škole, jenže žáci této školy nesměli publikovat, takže neměl z čeho žít. Navíc ho předměty nebavily, a tak po půl roce ze školy odešel.
Uchytil se jako ilustrátor knížek, především pro děti. Ilustroval četné knihy Jaroslava Haška, Josefa Štefana Kubína, Karla Havlíčka Borovského a dalších spisovatelů. V oblasti výtvarného umění vytvořil asi 550 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací. Za svoje dílo obdržel v roce 1947 titul národní umělec.
Příběhy svých knih zasadil do prostředí rodných Hrusic a okolní krajiny a zabydlel je zdejšími lidičkami, zvířátky a pohádkovými bytostmi (Kocour Mikeš, Bubáci a hastrmani, O chytré kmotře lišce, Straky na vrbě, Nezbedné pohádky…)
Obec Hrusice si svého rodáka váží a dělá vše pro to, aby nebyl zapomenut. Mají tu několik informačních panelů pojednávajících o Hrusicích a okolí s citacemi z Ladových knih o jednotlivých místech, naučnou dvacetikilometrovou Cestu kocoura Mikeše, Památník Josefa Lady s expozicí věnovanou jeho životu.
Josef Lada a jeho obrázky se stali synonymem pro poetické ztvárnění českého venkova, přírody, Vánoc…