Článek
Nález byl lokalizován do Štefánikovy ulice, a to u boku panelového domu, za jehož rohem je domovní vchod č. p. 641. Hned naproti je objekt bývalých kaučukářských jeslí, dnes přestavěných na byty.
Operační středisko hasičů k zajištění místa ihned vyslalo kralupské profesionální i dobrovolné hasiče. Současně dorazila i policie, která po příjezdu vyzvala obyvatele přilehlých objektů k dočasné evakuaci.
Necelou hodinu po nahlášení dorazil na místo policejní pyrotechnik, který vyzval všechny přihlížející, aby bezpodmínečně opustili zónu nálezu, a to minimálně na vzdálenost 50 m. Jakmile zvědavci ustoupili, pyrotechnik vstoupil do výkopu a jal se podezřele podlouhlý předmět obezřetně zbavovat zeminy. Během chvíle však bylo jasno.
Naštěstí se jednalo pouze o starou trubku, která zde zřejmě zbyla po stavebních dělnících ze šedesátých let, kteří zde montovali vzduchotechniku ze suterénního protiatomového krytu směrem ven do nouzového východu hned v sousedství paneláku.
Nalezený předmět měl rovněž možnost vidět místní profesionální pyrotechnik Michal Zázvorka, jež shodou okolností bydlí necelých pět minut chůze od místa nálezu a který provádí likvidaci nebezpečné munice doma i v dalekém zahraničí.
Potvrdil, že kopáči skutečně udělali to nejlepší, co mohli, a potenciálně nebezpečný předmět nahlásili a nepokoušeli se s ním manipulovat. Trubka totiž prý byla velmi rozměrově podobná jisté menší německé bombě, která se sice v Čechách běžně nevyskytovala, nicméně výjimka vždy může potvrzovat pravidlo.
Z kopáčů by si tedy měly vzít příklad zejména děti, protože i 67 let po válce jsou výbušniny schopny stále ještě zabíjet.