Článek
Výskyt pěnice malé (Sylvia nana) v ČR se stal velkým překvapením nejen pro naše ornitology, ale i pro pozorovatele ptáků v celé Evropě. V loňském roce byla zjištěna pouze jedna ve Španělsku a druhá u nás na střední Moravě.
Pěnice malé hnízdí ve Střední Asii, od Kaspického moře přes Írán, na jihu Mongolska až po severozápadní Čínu a na zimu táhnou do Indie, na Arabský poloostrov a do severovýchodní Afriky. Do Evropy se velmi vzácně zatoulávají mladí nezkušení ptáci v době podzimního tahu.
Jde o jednu z nejmenších pěnic na světě, měří pouze 11 až 12 cm. Je podobná naší pěnici pokřovní, ale na rozdíl od ní je světle hnědá a má rezavý ocas s bílými krajními rýdovacími pery. Je velmi čilá a obvykle na sebe upozorní pocukáváním rezavým ocáskem, čímž připomíná chování našeho rehka domácího.
Video první pěnice malé v ČR si můžete prohléhnout na videokanále Moravského ornitologického spolku:
Prvním člověkem, který ji České republice pozoroval je zkušený ornitolog a cestovatel Lubomír Doupal z Olomouce. Dne 16. listopadu 2013 ji objevil v keřích u Hradeckého rybníka v Tovačově.
Po několika dnech ji odchytili pracovníci Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově, kteří ji umístili do záchranné stanice. Vzhledem k tomu, že je pěnice malá teplomilný hmyzožravec, tak byla na zimu převezena do ZOO Plzeň, kde mají velké zkušenosti s chovem drobných hmyzožravých pěvců.
Díky odchytu a několika měsíční péči odborníků na chov exotických ptáků v ZOO Plzeň přežila zimu a je připravena k vypuštění zpět do volné přírody. K jejímu vypuštění by mělo dojít v pátek 18. dubna u Hradeckého rybníka v Tovačově. Na cestu dostane drobný hliníkový kroužek pro případ, že bude někde opět někde odchycena.