Článek
Výrobky vznikly za podpory mezinárodního programu Eureka Euripides.
Na vývoji čidel pro zásahový oblek spolupracovali výzkumníci z RICE od roku 2013 s plzeňským výrobcem pracovních oděvů Vochoc. Vyvinuli sofistikovaný elektronický systém a čidla, díky kterým má velitel jednotky na svém dotykovém tabletu přehled o tom, co se v daném okamžiku se zasahujícím hasičem právě děje.
„Systém dokáže zobrazit až šest hasičů, kteří se účastní zásahu. Čidla zabudovaná do obleku měří relativní vlhkost, vnitřní a povrchovou teplotu na zásahovém obleku a monitorují základní životní funkce a pohybovou aktivitu hasiče,” uvedl vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.
Oblek také umí monitorovat okolní prostředí – například dusivé a výbušné plyny. Všechny informace se automaticky přenáší na tablet velitele.
Chytrý oblek pro hasiče je bezdrátově propojen se zásahovými rukavicemi, které odborníci z RICE vyvinuli v letošním roce ve spolupráci s zlínskou firmou Holík International. Rukavice jsou rovněž vybaveny elektronikou pro monitorování povrchové teploty a systémem pro dálkové měření teploty. Naměřené hodnoty jsou indikovány integrovanými LED diodami a současně přenášeny do tabletu velitele zásahu. Uvnitř mají navíc prvky posilující ochranu hasiče, díky nimž stoupla o 120 procent ochrana proti sálavému teplu.
V současné době se u obou produktů připravuje sériová výroba, takže oblek i rukavice by hasiči mohli začít využívat v praxi už v roce 2016.
Spolupráce výzkumného centra RICE s průmyslovými partnery v oblasti "smart" textilií pro hasiče bude pokračovat i nadále – nyní se chtějí společně soustředit na predikci tepelné kapacity oděvu a lokalizaci člověka uvnitř objektů jinými systémy než je GPS, jež mívá v uzavřených budovách potíže se signálem.