Článek
Výstava "Já pěstoun" ukazuje široké veřejnosti na 10 velkoformátových fotografiích skutečné pěstouny, kteří se zde představují ve svých občanských profesích, se kterými bychom pěstounskou péči možná mnohdy ani nespojovali - hasič, svářeč, bankovní úřednice aj. Fotografie jsou doplněny jejich životním příběhem a především motivy, které je k pěstounství vedly.
„Plzeňský kraj tak veřejnosti představuje ty, kteří pomáhají dětem prožít šťastné dětství a snaží se ukázat, že pěstounství má smysl,” uvedl při slavnostním zahájení hejtman Václav Šlajs.
„Touto výstavou chceme zbourat mýty o pěstounské péči,” dodala ředitelka Nadačního fondu J Marie Oktábcová. Právě ve spolupráci s Nadačním fondem J je zahajovaná výstava pořádána.
Bohužel, ne každé dítě může prožít šťastné dětství a dospívání ve funkční rodině. V takovém případě je jedním z nabízených řešení právě pěstounská péče. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí svěřuje zásadní díl při zprostředkování pěstounské péče krajským úřadům.
Plzeňský kraj se však dlouhodobě potýká s nedostatečným zájmem svých občanů o pěstounství, o to stát se kvalitním pěstounem. Proto se kraj snaží mezi veřejností propagovat tuto náročnou a pro společnost mimořádně přínosnou činnost. Vyrůstat v rodině, i když ne vlastní, patří mezi základní práva dětí.
Plzeňský kraj spolupracuje a podporuje nestátní subjekty vykonávající sociálně-právní ochranu dětí. Pro náhradní rodiče pořádá pravidelné "Dny otevřených dveří" nebo dvakrát až třikrát ročně víkendová setkání s pěstounskými rodinami z kraje, kterého se vždy účastní kolem 25 dětí a jejich pěstounů.
Poslední takové setkání se konalo letos v září. Rodiny navštívily Koněpruské jeskyně a Karlštejn. Pro letošní rok byla z rozpočtu kraje na tato setkání vyčleněna částka 100 tisíc korun, pro rok 2015 krajský rozpočet počítá s částkou 150 tisíc korun.