Článek
Výstavu otevřel ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig spolu s ředitelkou společnosti Popálky, o.p.s. Janou Lacinovou.
Představili přítomným návštěvníkům deset banerů, na kterých jsou edukačním způsobem zveřejněny příběhy dětí, které měly smůlu a popálily se.
Prezentované banery nepoučují a nestraší. V deseti příbězích vypovídají děj, který se udál v případě popálením tekutinami, otevřeným ohněm či zasažením bleskem u konkrétních dětí či mladistvých.
Popáleniny vznikají účinkem vysoké teploty - například plamenem, horkými a hořícími tekutinami a žhavými předměty. Popáleniny může způsobit i sluneční záření a také účinek elektrického proudu či blesku.
Popáleniny a opařeniny jsou nejbolestivějšími vnějšími zraněními vůbec. Ročně je zaznamenáno mnoho tisíc případů popálenin většinou z neopatrnosti a nerozvážnosti. K poškození kůže dojde již při působení teploty vody na 52 stupňů C. Pro srovnání: vařící voda = 100 stupňů, olej = 200 stupňů, otevřený oheň = 1200 stupňů.
Popálky o.p.s. je nestátní nezisková organizace, která pomáhá lidem po popáleninovém úrazu a jejich blízkým vyrovnat se s fyzickými, psychologickými a sociálními důsledky úrazu a vrátit se co nejdříve zpátky k aktivnímu životu. Zároveň usiluje prostřednictvím svých preventivních a vzdělávacích aktivit o snížení četnosti a závažnosti popáleninových úrazů.
Výstava potrvá do 3. října.