Článek
Výstava Proměny Brna II. aneb Brno napoleonské navázala na loňskou návštěvnicky úspěšnou výstavu o podobě Brna před sto lety nazvanou Proměny Brna aneb 13 pohledů objektivem času. V letošním roce jsme se vrátili ještě hlouběji do minulosti, do prvního desetiletí 19. století, kdy slavný císař Napoleon I. Bonaparte dvakrát – v letech 1805 a 1809 – okupoval Brno.
Dobové ilustrace a současné fotografie nabídnou srovnání historické a dnešní podoby některých známých i méně známých míst například brněnského parku Lužánky, Moravského náměstí s Místodržitelským palácem, náměstí Svobody, Dominikánského náměstí s nedalekými kasárnami, Zelného trhu s Ditrichsteinským palácem, Petrova a Denisových sadů a pochopitelně Špilberku.
Okupace z roku 1809 předznamenala pozdější zásadní stavební proměnu Brna, kdy se během několika desetiletí z města sevřeného středověkými hradbami stala moderní metropole. Na přelomu října a listopadu 1809 byly totiž těsně před odchodem okupačních vojsk na Napoleonův příkaz pobořeny části pevnostního systému hradu Špilberk. V následujících letech pak bylo zbořeno i opevnění města samotného a výstavba brněnské „Ringstrasse“ podle vídeňského vzoru mohla začít.
Život v okupovaném městě připomenou archiválie a originální exponáty. Při tvorbě výstavy byly použity materiály ze sbírek Archivu města Brna, Moravského zemského archivu, Moravské galerie v Brně, Muzea města Brna, Nakladatelství Josef Filip a Národního památkového ústavu.
Výstava bude k vidění do 29. července v galerii Celnice, galerie je bezbariérová a volně přístupná denně mimo pondělí v čase od 10 do 18 hodin.
Vila Löw-Beer v Brně je nejmladší pobočkou Muzea Brněnska, které dále spravuje Muzeum ve Šlapanicích, Muzeum v Ivančicích, Podhorácké muzeum, Památník písemnictví na Moravě a Památník Mohyla míru.