Článek
Projít historií od bezstarostných let přes počáteční nadšení z vyhlášení války až k hrůzám na ruské i italské frontě a bídě a zoufalství v zázemí umožňuje nová, velkolepá výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Na návštěvníka mocně působí vtažením do těžkých časů, od kterých nás dělí pouhé století.
„Je to v Šumperku vůbec poprvé, co výstavou přibližujeme osudy obyvatel města a okolních vesnic za první světové války. Dokumentujeme dění na frontách i v zázemí, zvláštní pozornost věnujeme bojové cestě 93. pěšího pluku, jehož doplňovací prapor sídlil v šumperských kasárnách,“ objasnil Zdeněk Doubravský, historik a autor výstavy.
Od zábav k apokalypse
Ihned po vstupu do výstavních prostor se návštěvník ocitá naproti dvojici figurín. Muž a žena mají na sobě předválečné oblečení, stojí před plakátovací plochou, která zve na koncerty, představení divadla, biografu či varieté. Živý společenský i kulturní ruch dokumentují fotografie plavců v bazénu šumperských lázní nebo bruslařů na kluzišti rámovaném siluetou jesenických hor.
Následující výstavní panely přibližují nadšení, s jakým převážně německé obyvatelstvo města vítalo vyhlášení války. Mnohem méně radostná nálada panovala v následujících letech, i když alespoň ukázky dobové propagandy podsouvají ne-li idylické, pak alespoň snesitelné obrázky. Úryvky z deníků vojáků naopak líčí válečnou apokalypsu bez příkras.
Přes zákopy ve skutečné velikosti, kryt i obvaziště raněných s dobovým vybavením a s dokonale namaskovanými figurínami, z nichž jedna má dokonce amputovanou nohu, výstava spěje k finále válečných let. Fotografie dokumentují dění na frontě i popravy legionářů jako vlastizrádců. Utrpení v zázemí dosahuje vrcholu. Obyvatelstvo hladoví, podvyživení lidé snadno podléhají španělské chřipce.
Výstava zachycuje jen čtyři roky v životě našich pradědečků a prababiček. Na začátku se zdají být šťastní a bezstarostní, na konci navždy poznamenaní hrůzami, které by si předtím nedokázali ani představit.
Rehabilitace vojáků rakousko-uherské armády
Výstava Šumpersko za Velké války 1914 – 1918 je pozoruhodná nejen vylíčením dobové atmosféry, ale také tím, že události zaznamenává bez ideologických nátěrů.
„Chtěl bych, aby přispěla k rehabilitaci rakousko-uherského vojáka bez demagogických nánosů minulého století. Mnoho našich lidí v uniformách mocnářství bojovalo stejně odhodlaně a hrdinsky jako muži v československých legiích,“ zdůraznil Doubravský a odcitoval slova velitele 88. pěšího pluku Karla Wagnera: „Není-li československý národ zavázán vděčností svým synům bojujícím v řadách bývalé rakousko-uherské armády, je jim přece jen povinen svou úctou.“
Výstavu tvoří převážně exponáty ze sbírek Vlastivědného muzea Šumperk. Další zapůjčil Státní okresní archiv Šumperk, Vlastivědné muzeum Olomouc, Východočeské muzeum Pardubice i soukromí sběratelé. Na vlastní kůži zakusit tísnivou atmosféru zákopů mohou návštěvníci Galerie Šumperska až do 1. června.