Článek
„Dětský kočárek, jenž druhdy zastupuje kolébku nebo postýlku, má hlavně ten účel, aby dítě nemuselo býti na procházce chováno, jednak z důvodů značné námahy chůvy, jednak z důvodů zdravotních,” píše se v publikaci Domácí vševěd, Praha 1907, strana 255.
Na komentované prohlídce výstavou v Ostravském muzeu historička Kateřina Barcuchová návštěvníky seznámila, jak to bylo na počátku vývoje kočárků. Na obrázku návštěvníkům předvedla nejstarší kočárek z roku 1708, který se dochoval v Německu.
V informacích o výstavě se říká, že v průběhu 19. století se v souvislosti s velkými hospodářskými a společenskými změnami změnil i pohled na dítě. Začalo se výrabět dětské oblečení, které nebylo pouhou zmenšeninou oblečení dospělých. Velký rozvoj nastal i ve výrobě hraček. Z interního lékařství se vydělila jako samostatný obor i pediatrie. Pediatři děti pouze neléčili, ale začali rodičům radit, jak se mají o děti starat.
Výstava přehledně ukazuje vývoj vozítek pro děti od primitivních vozíků, žebřiňáků s dřevěnou ojí, přes vozítka podobná trakařům, přes trojkolky až po kočárky z různých materiálů v různé velikosti.
Z modernější doby se zde prezentují již skládací kočárky kombinované s boudičkami až po sportovní kočárky. Tehdejší výrobci ruku v ruce vyráběli i kočárky pro děti, ve kterých si vozili děti panenky. S tím souvisí i výstava dětských panenek, hraček a vývoj v dětském oblečení.
Na chodbách jsou vystaveny fotografie lidí s dobovými kočárky. Fotografie získalo muzeum jednak z Archivu města Ostravy a stejně jako jedinečné exponáty z různých muzeí v České republice. Další fotografie dodali lidé, kteří byli Ostravským muzeem osloveni.
Výstava kočárků nazvaná Boudičky odklopit aneb V čem jsem se vozili potrvá do 3. června.