Článek
Klatovský karafiát patří k symbolům města stejně jako dragouni a Černá věž. Před téměř dvěma sty lety je přinesl z francouzské Nancy vojenský vysloužilec Josef Volšanský. Květina z čeledi hvozdíkovitých s krásnými, různobarevnými květy se zalíbila místním lidem a klatovští dragouni jí rádi kupovali svým vyvoleným.
O komerční úspěch karafiátu se postaral zejména hostinský a pomolog Michal Bullmann, který rozšířil klatovský karafiát mezi české zahradníky a jeho věhlas až za hranice.
Organizace pěstitelů klatovských karafiátů má v současnosti devět členů. Ti se zasloužili o udržení tradice a kontinuity pěstění a vystavování těchto květin, díky nim pořád ještě existuje zhruba šedesát druhů unikátních rostlin a symbol města Klatov neupadl v zapomnění.
Předseda této organizace spadající pod Český zahrádkářský svaz Peter Pošefka věří, že mravenčí práce při pěstování a šlechtění bude oceňována i generacemi příštími. „Klatovský karafiát je mrazuvzdorná trvalka s hladkým okvětním plátkem a velikou barevností, často s několika jakoby vpitými odstíny,“ vysvětluje Peter Pošefka. „To jsou odlišnosti od běžných jednobarevných skleníkových karafiátů. Ty klatovské mohou mít všechny barvy a odstíny kromě černé, zelené a modré.“
Pěstování a hlavně šlechtění však vyžaduje mravenčí práci a hodně trpělivosti. I tak se stává, že květina zmutuje a nový exemlář nevznikne. V současnosti se mohou karafiátníci chlubit asi 60 druhy, některé se v průběhu let ztratily, ale povedlo se je vypěstovat znovu a jsou pak evidovány pod původním názvem. Peter Pošefka má na svém kontě za třicetiletou pěstitelskou éru tři nové druhy.