Hlavní obsah

Výstava Genesis/Kineformy v Muzeu umění v Olomouci očekává poslední návštěvníky

Novinky, Tereza Maliková

Výstava Andzeje Pawlowského s názvem Genesis/Kineformy probíhá v prostorách Kabinetu v Muzeu umění Olomouc již od září minulého roku. V neděli si ji návštěvníci mohou prohlédnout v Olomouci naposledy. V neděli je vstup do muzea zdarma.

Článek

Andrzej Pawlowski je polský malíř, sochař, fotograf, teoretik a pedagog. Jeho život a dílo je spojeno především s Krakovem, kde od roku 1945 studoval sochařství a architekturu na Akademii výtvarných umění, kde později založil Fakultu průmyslového návrhářství.

Patří k zakladatelům a hlavním představitelům tzv. Krakovské skupiny a jeho tvůrčí aktivity zahrnovaly návrhy pro průmysl, úpravy interiérů, realizace výstav, filmů a také vědeckou a pedagogickou činnost. Řadí se k pokračovatelům předválečné avantgardy.

V roce 1967 vytvořil svůj proslulý fotografický cyklus Genesis, který je v historii polské fotografie považován za jedno ze stěžejních děl 20. století. Inspirací v tomto cyklu byl autorovi text první kapitoly biblické knihy Genesis, která je psána ve třiceti jedněch verších, přičemž každá fotografie jednomu z veršů odpovídá. Cyklus využívá fotografické obrazy rukou na pozadí nebe.

Kineformy představují dokumentaci jeho činnosti v oblasti filmového média na ukázkách dvou průběžně promítaných filmů Kineformy z roku 1957 a Tam i tu z roku 1958. Jeho filmy jsou uměleckým experimentem, především se světlem a čistým zobrazením reality bez složitých interpretací. S tímto projektem a svými fotogramy a fotografiemi dosáhl ve svém čase mezinárodních úspěchů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám