Článek
Výstavou Architektura ve službách první republiky v Praze vrcholí série regionálních výstav Národního památkového ústavu, probíhající v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa. Návštěvníkům nabídne stovku nejzajímavějších staveb z meziválečného období v deseti různých typech architektury.
„Prvorepubliková architektura patří mezi zlatou éru československého stavitelství, zejména pak funkcionalistické stavby ze 30. let dosahovaly světové úrovně. Cyklus výstav Architektura ve službách první republiky chce připomenout toto slavné období, v němž architektura hrála významnou roli při utváření národní identity nově vzniklého státu,“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Banka československých legií v Praze, krematorium v Pardubicích či Baťovy domky ve Zlíně. To je jen malý výčet architektonických skvostů, které na návštěvníky čekají v prostorách Národní technické knihovny v Praze od 19. září do konce října.
Hodnota a jedinečnost meziválečné architektury spočívá především v kombinaci stylů a přístupů i rozmanitosti zadání. Nová republika potřebovala vybudovat nejen obytné domy, ale i továrny, elektrárny, nádraží, silnice a mosty, obchodní domy, banky, školy, ale také kostely. Výstavbě veřejných budov udával tón národní sloh, který kombinoval modernu, kubismus a folklorní odkazy. Jinak stavěla soukromá bohatá klientela zajímající se o nejnovější trendy, která začala oceňovat funkcionalismus, jinak konzervativnější stavebníci, dávající přednost postupům minulosti.
Díky tomu vzniklo mimořádné kulturní bohatství, které patří mezi nejcennější odkazy první republiky.
Architektura první republiky v Praze
Organizace Open House Praha pokračuje v otevírání architektonicky významných budov, které vznikly v období první republiky.
„Chtěli jsme, aby v programu byla zastoupena díla architektů působících v Československu, která nejlépe ukazují pestrost architektonických stylů té doby,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka organizace Open House Praha, a dodává: „V souvislosti se vznikem nového státu bylo zapotřebí vybudovat řadu staveb pro nově zřízené instituce. Do výběru jsme proto zařadili například budovy vzdělávacích institucí, reprezentativní ministerské paláce, tělovýchovná zařízení nebo moderní církevní stavby.”
V neděli 30. září se pro veřejnost otevře Tyršův dům na Malé Straně, v den oslav vzniku Československé republiky, 28. října , se kromě Tyršova domu otevře sídlo ministerstva průmyslu a obchodu na Františku, Gočárův Dům zemědělské osvěty na Vinohradech, palác Metro na Národní třídě a také řada moderních církevních staveb od předních architektů – Josefa Gočára, Jože Plečnika či Pavla Janáka. Říjnové oslavy doplní komentované vycházky s architekty, speciální programy pro děti i prohlídky pro neslyšící. Projekt vyvrcholí 25. listopadu otevřením funkcionalistického skvostu komplexu tzv. francouzských škol v Dejvicích.
Více na www.openhousepraha.cz