Článek
Jana Dočkalová-Kobzáňová (* 1946) se narodila ve Zlíně. Vyrůstala v malířské rodině. Její otec, akademický malíř Jan Kobzáň byl svérázný valašský umělec, jehož osobitý rukopis, ať šlo o obrazy nebo grafiky, nelze zapomenout.
V Novém Boru se vyučila malířkou skla. S uměním se setkávala velmi často v ateliéru svého otce. Otec ji naučil malovat také na sklo. K vlastnímu malování se dostala až ve svých třiceti letech. Věnovala se přírodním motivům, namalovala celou řadu kytic, ale stále častěji se vracela k figurální malbě. Malovala valašské chlapce a děvčata, taneční páry, muzikanty. Protože pozadí bylo nejnáročnější na spotřebu olejových barev, začala figury podkládat plátnem. To bylo něco zcela jiného, neboť plátnem malbu na skle nikdo nepodkládal.
Jana Dočkalová stále pilně tvoří a vystavuje své práce, především jako členka Urgatiny, sdružení neprofesionálních výtvarníků, které bylo založeno v roce 1982, a v jehož čele nyní stojí. Celým životem Jany Dočkalové prochází folklor, který ji inspiruje i ve výtvarné činnosti, valašský tanec a valašská hudba jsou jejím životem, jak říká.
Akademický malíř a spisovatel Jan Kobzáň (1901 - 1959) se narodil v Liptále. Krátce pracoval jako dělník v továrně na ohýbaný nábytek firmy Bratři Thonetové ve Vsetíně a později na pile firmy Baťa ve Zlíně. Zde si jeho talentu všiml továrník Tomáš Baťa a navrhl mu studium na odborné umělecké škole.
Kobzáň začal studovat Umělecko-průmyslovou školu v Praze a poté pokračoval na Akademii výtvarných umění, kde studoval kresbu u profesora Maxe Švabinského. Ve čtyřicátých letech žil Jan Kobzáň v Jasenné a podílel se na formování zlínského kulturního života. Za druhé světové války se zapojil také do odbojového hnutí. Po válce se stal spoluzakladatelem družstva Lipta. Nakonec se usadil na chalupě na Soláni, kde také zemřel. Je pohřben na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm.
Jan Kobzáň byl od dětství ovlivněn rodným krajem - jeho krajinou, životem a zvyky Valachů a jejich příběhy. Jeho oblíbenými výtvarnými technikami byl dřevoryt a kresba, maloval ale i temperou, či olejem, plánoval i malbu na sklo. Často zachycoval historická témata a především pak lidový odboj, jeho díla jsou vždy plná postav a dějů, které však mají pevný kompoziční řád.
Jan Kobzáň byl rovněž významným regionálním spisovatelem a sběratelem. Již roku 1927 vydal knihu O zbojníkoch a o pokladoch, kterou vyzdobil vlastními dřevoryty. V roce 1959 vydalo Krajské vydavatelství v Gottwaldově jeho Zbojnický destament. Později vyšla kniha jeho povídek a příběhů U počátků vod (1984).
V Galerii Stará radnice budou vystaveny malby a dřevoryty ze sbírky Jany Dočkalové-Kobzáňové a nově zrestaurované, dosud nevystavené kresby a grafiky z období 30. a 40. let minulého století ze sbírky Marka Kalince.
Vernisáž proběhne ve středu 9. listopadu v 17 hodin za hudebního doprovodu Pěvecké skupiny Kotár ze Vsetína a cimbalistky Broni Dočkalové. Výstava potrvá do 30. prosince.