Hlavní obsah

Vodní záchranáři opět zajišťují bezpečnost na vodních plochách

Novinky, Adéla Černá

S příchodem velkých letních prázdnin zahájila Vodní záchranná služba Českého červeného kříže svou aktivní sezonu. Na většině velkých vodních ploch tak nyní slouží jednotlivé skupiny buď v režimu nonstop, nebo zpravidla od 9 ráno do 18 hodin odpoledne.

Foto: Vojtěch Gabriel

Ilustrační foto - Čluny VZS ČČK

Článek

Jejich úkolem je zajistit bezpečnost návštěvníků vodních ploch, poskytnout jim nezbytné prvotní ošetření, případně jim pomoci v nouzi u převráceného plavidla, nebo při nehodě na vodní hladině či v její blízkosti. Vodní záchranáři slouží u vodních ploch zdarma, v rámci vlastních dovolených. Není to tedy státem podporovaná služba, přesto se o bezpečí a zdraví rekreantů starají na profesionální úrovni.

Velkým úskalím většiny vodních ploch je jejich nedostupnost pro složky IZS, proto jsou vodní záchranáři leckdy první a jediní, kdo je schopen poskytnout tonoucímu nebo zraněnému adekvátní první pomoc do příjezdu zdravotnických záchranářů či lékaře.

Jejich práci jim velice často znesnadňuje neukázněnost návštěvníků vodních ploch, případně pouhé podcenění rizika, které koupání nebo sportovní aktivity na otevřených vodních plochách skýtají. Co tedy dělat když jste svědky tonutí či nějaké nehody na vodní ploše nebo v jejím okolí?

Co dělat, když...

V prvé řadě je potřeba zachovat klid a chladnou hlavu, rozmyslet si případná rizika a co nejrychleji aktivovat vodní záchranáře případně využít tísňovou linku 112. Telefonní čísla na vodní záchranáře je vždy dobré zjišťovat již při příjezdu do kempu. Většinou zde bývají uvedena čísla tísňového volání na jednotlivé skupiny, které v dané lokalitě zasahují.

V případě že jde o tonutí, dušení, zástavu srdce, krvácení nebo nějaký jiný akutní problém, je nutné jednat a postiženému co nejrychleji poskytnout první pomoc do příjezdu kvalifikované posádky. Pokud si nevíte rady, jak poskytnout první pomoc, obraťte se na linku 155, kde vám dispečer ochotně poradí, co dělat.

Takovým situacím je však nejlepší předcházet. Jak? To se dozvíte z Desatera bezpečného pobytu u vody, kterým disponuje Vodní záchranná služba ČČK na svých webových stránkách www.vzs.cz v podobě, která je hravá a přístupná i dětem. Prevence je totiž ten nejlepší základ.

Závěrem lze doporučit pár praktických rad:

 · Nezapomeňte, že čím více dospělých hlídá jedno dítě, tím méně je v bezpečí. Snadno totiž dochází k tomu, že všichni spoléhají jeden na druhého a v konečném důsledku svou pozornost dítěti nevěnuje nikdo.

 · Pamatujte, že největším nepřítelem pobytu u vody je alkohol. Přesto, že horké počasí láká ke zchlazení oroseným pivem, málokdy zůstává jen u jednoho. Tonutí po požití alkoholu je v ČR jednou z nejčastějších příčin úmrtí u vody v letních měsících.

 · Dbejte na bezpečnost vašich dětí především u vlastních zahradních bazénů. I ve zdánlivě malé hloubce hrozí dětem nebezpečí tonutí.

Zajištěné vodní plochy

Kde vodní záchranáře naleznete? Vodní záchranná služba ČČK zajišťuje více než 20 vodních ploch. Patří mezi ně Slapy, Lipno, Hracholusky, Jesenice u Chebu, Nechranice, Seč, Pastviny, Nové Mlýny, Brněnská přehrada, Těrlicko, Slezská Harta, Milada, Mšeno, Olšovec, Most, Rozkoš, Větřkovice, Hlučín, Dalešice a další.

Kompletní seznam a umístění základen najdete zde.

Výběr článků

Načítám