Článek
Lipenské jezero, nejvýše položená přehrada vltavské kaskády, je samo o sobě rájem vodních sportů a zážitkové turistiky obecně. Tok Vltavy pod ním se zejména v létě mění bez nadsázky ve vodáckou dálnici.
„Lipno samotné dnes nabízí komplexní škálu všech druhů rekreačních aktivit na vodě i mimo ni a směle lze označit za centrum zážitkové turistiky v regionu. S tím vším je spojena i nabídka služeb, která uspokojí všechny návštěvníky, včetně těch nejnáročnějších,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), která je hlavním garantem projektu Vltava – řeka plná zážitků z dílny Jihočeského a Středočeského kraje.
A nároky návštěvníků se trvale zvyšují. „Před třiceti lety Lipno disponovalo několika půjčovnami laminátových veslic a šlapadel. Dnes jeho hladinu brázdí výletní lodi, jachty, plachetnice, elektročluny, windsurfingy, kiteboardy, paddleboardy a podobně. Skutečným centrem se stalo moderní zázemí přístavu Marina Lipno s přímým napojením na zážitkový Active park, cyklotrasy, půjčovny sportovního vybavení, hotely, restaurace a mnoho dalšího,“ poznamenal Polášek.
Přímo z Mariny se návštěvníci mohou vydat na Stezku korunami stromů, do Království lesa, Bikeparku, Lanového parku či Aquaworldu. Sjet některou z terénních cyklotras, třeba na terénní koloběžce, zajezdit si na in-line bruslích, půjčit si elektrokolo, zahrát si Adventure golf, sjet bobovou dráhu, vyrazit na kole na Pumptrackovou dráhu a večer pak posedět na vyhlídce areálu zážitkového golfu nebo na palubě vyhlídkové lodi. Nabídka je pestrá.
Další atraktivní lokality se nacházejí hned pod hrází přehrady. Vltava mezi Vyšším Brodem a Boršovem je pak díky unikátní přírodě, historickým památkám, bohaté kulturní nabídce a celoročně zaručené sjízdnosti, vodácky nejnavštěvovanějším říčním úsekem v Česku.
Mekka českých vodáků, kterou je úsek Vltavy mezi Vyšším Brodem a Boršovem nazýván, nadchne každého. „Zážitek z plavby je zde umocněn okolní krajinou bohatou na historické, kulturní a technické památky, které je možné během plavby navštívit. Mezi ně patří hrad Rožmberk, Český Krumlov, kláštery ve Vyšším Brodě a Zlaté Koruně, zřícenina Dívčí Kámen, grafitový důl či historický pivovar Eggenberg. Lze si také cestu prodloužit a z lodi vystoupit přímo v centru Českých Budějovic na soutoku s Malší,“ doplnila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Hanzalová.
Od pramene na šumavské Kvildě až k soutoku s Labem u Mělníka měří Vltava 430 kilometrů. Ty nabízejí bezpočet zážitků a aktivit na vodě, pro pěší, cyklisty nebo lyžaře. A představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku, je cílem nadregionálního projektu „Vltava, řeka plná zážitků“. Jeho garantem je JCCR, jejím partnerem pak Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR).