Článek
Krojové vystřihovánky jsou dílem spolupráce třech hlavních aktérů. Nápad vznikl u pracovníků Tradičního výrobku Slovácka, odbornou konzultaci poskytla etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Mgr. Marta Kondrová, a grafický návrh vykouzlila MgA. Yvona Jandáková.
Vězte, že vytvořit takovou vystřihovánku není žádná hračka – každá krojová součástka musí být správně pojmenována, respektovat tradiční barvy, vycházet ze skutečné podoby a další náležitosti.
„Jedná se o druhé vydání vystřihovánek, průkopníky byl krojovaný pár z Uherskohradišťska – Anička a Janíček. Vlčnovský pár pojmenovali sami občané Vlčnova, na základě veřejné ankety a zvolili jména pro svou obec typická – Maruška a Jožka,“ vysvětlila Veronika Šarátková, manažerka projektu Tradiční výrobek Slovácka.
Vystřihovánky se jmenují Družica a legrút z Vlčnova. Oba termíny jsou jak jinak, než vlčnovské. Družice jsou dívky, oblečené v obřadním kroji, který je určený nevěstám a družičkám při svatbách. Legrút se ve Vlčnově říkalo vojenským odvedencům a také mládencům, kteří tvoří družinu jízdy králů.
Cílem projektu je rozšíření povědomí o slováckých krojích mezi širokou veřejnost a mimo to podpořit kreativitu a manuální zručnost dětí – vystřihovánky je možné si i vymalovat.
Lze je pořídit za 89 Kč, a to přímo v prodejně Tradičního výrobku Slovácka v Uherském Hradišti, na e-shopu nebo ve Vlčnově v Klubu sportu a kultury.