Článek
Hlavní oslavy výročí se loni a odhalení pamětní desky bude datum založení sboru trvale připomínat. Odhalení desky se osobně zúčastnil i autor.
Čeští baptisté se i svým názvem hlásí k odkazu staré Jednoty bratrské, založené roku 1457 ve východočeské vesnici Kunvald. Na konci 16. století přeložili a vydali čeští bratři Kralickou bibli, která přispěla k zachování českého jazyka. Jednou z nejvýraznějších osobností staré Jednoty byl její poslední biskup Jan Amos Komenský, jehož vliv daleko přesáhl hranice církve a národa.
První baptistický sbor, v moderním smyslu, se shromáždil roku 1611 v Londýně. Sbory baptistů v Evropě (mimo Velkou Británii) pak byly zakládány převážně v 19. století.
Misie se rozšiřovala, takže v roce 1919 bylo v Československu ustaveno sdružení baptistických sborů s názvem Bratrská jednota Chelčického. V době první republiky pak velkým misijním působením vzniklo 25 sborů, např. v Bělé pod Bezdězem, Brně, Zlíně, Kroměříži, Lipové, Pardubicích, Ostravě a v roce 1925 ve Vikýřovicích.
Po druhé světové válce se do vlasti vrátilo mnoho emigrantů a vytvářelo nové sbory ve vysídlených Sudetech - v Aši, Chebu, Teplé, Žatci, Lovosicích, Liberci, Šumperku-Vikýřovicích.
Baptisté byla původní přezdívka z řeckého "baptizein" - křít, ponořit, kdy věřící jsou křtěni ponořením do vody. Při sčítání lidu v roce 2001 se k baptistům v ČR přihlásilo 3622 lidí. Baptisté hájí dobrovolnost a svobodu svědomí, jako nezadatelné právo lidského ducha. Jsou vzdálení každého znásilňování.