Hlavní obsah

Veselý, rozmarný ostravský masopust se vydařil, zahájil čtyřicet dní půstu

Novinky, Josef Zajíc

Příjemné zimní počasí, modrá obloha, hudba, tanec, masopustní jarmark. To byla kulisa Masopustu Ostrava 2016, který na Masarykově náměstí uspořádaly v úterý 9. února Markéta Palowská a Andrea Węglarzyová z Ostravského muzea. Nad konáním bděla třímetrová socha boha Radegasta.

Foto: Josef Zajíc

Masopust Ostrava 2016. 9.2.2016: Vesna .

Článek

Masopustní veselí, které začalo 6. ledna na Tři krále, zakončila oslava masopustu v programu pod názvem Pod slovanskou oblohou aneb Masopustní radovánky pod ochranou Radegasta.

Aby vše klaplo, v akci mu pomáhaly další bytosti z panteonu slovanských bohů - Svarožic, Dažbog, Perun, Svatovít, Vesna, Veles, Živa a Morena.

V programu se představily folklorní, hudební a herecké soubory, které občanům a návštěvníkům masopustního jarmarku  předvely nejen své umění, ale také přiblížily tradice masopustních radovánek. Diváci viděli Dětský folklorní soubor Hlubinka, Dětský soubor Heleny Salichové, Rytmy - hudební skupina Čtyřlístku - centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava.

Ve scénkách vystoupilo slavné ostravské Bílé divadlo a spolek Divadlo Devítka z Ostravy-Michálkovic, Frenštátská cimbálová muzika Radegast, která spolu se známými Muzikanty z Polanky doprovázela veškeré masopustní dění.

V 16.20 hodin předala právo o konání masopustu a masopustního průvodu, v podobě bílého koníka, starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfoldová bohu Radegastovi. Vše bylo tedy zákonně upraveno a průvod mohl do centra Ostravy vyjít.

Průvod prošel okolo kulturních a společenských míst a vrátil se zpět na náměstí, kde byl masopust ukončen zabíjením starého kozla, aby staré vystřídalo mladé, vše se na jaře zazelenalo a byla co největší úroda. Pochováním basy dali všichni najevo, že končí veselí a začíná čtyřicetidenní půst až do Velikonoc.

Související témata:

Výběr článků

Načítám