Hlavní obsah

Veřejnosti byly představeny výsledky projektu na likvidaci invazních rostlin

Novinky, Alena Lochmannová

K poslednímu říjnu skončila v Karlovarském kraji terénní část projektu zaměřeného na likvidaci bolševníku velkolepého, křídlatek a netýkavky žláznaté.

Foto: Alena Lochmannová

Desítky pracovníků šesti různých firem po dobu tří let bojovaly s rostlinami, které obsadily více než 6 200 hektarů regionu.

Článek

Desítky pracovníků šesti různých firem po dobu tří let bojovaly s rostlinami, které obsadily více než 6 200 hektarů regionu. Na uskutečnění projektu kraj získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

„Chtěl bych poděkovat všem, kterých se realizace projektu nějakým způsobem dotkla, tedy všem vlastníkům pozemků za trpělivost, úředníkům za spolupráci, politikům za podporu a veřejnosti za cenné podněty,” uvedl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Hora v pondělí 2. listopadu na závěrečné konferenci, v rámci které se veřejnost mohla seznámit s prvními výsledky projektu.

Podle aktuálních údajů poklesla celková výměra bolševníku na 23 procent původních ploch. Vyhodnocení účinnosti jednotlivých metod likvidace je ještě předmětem analýzy. Kvalifikovaný odhad však ukazuje, že i tento cíl by mohl být splněn. Výskyt křídlatky v regionu byl pak snížen na zhruba 32 procent.

„Podle celkových výsledků to vypadá, že projekt stanovené cíle splnil, s konečným hodnocením počkáme na podrobnou analýzu získaných dat a také na to, jak posoudí výsledky projektu na jaře příštího roku dotační orgány a veřejnost. Ne všude proběhla likvidace tak, jak bychom si představovali, ať už byly na vině přírodní podmínky nebo lidský faktor,” zhodnotil Hora.

S výsledky projektu se veřejnost bude moci seznámit i na webových stránkách projektu, kde jsou zaznamenány veškeré informace o lokalitách výskytu invazivních rostlin včetně map. Jedná se o vůbec první takto rozsáhlé mapování invazních rostlin.

„Boj s invazními rostlinami však nekončí, nyní bude důležité zabránit opětovnému zamoření regionu. Cílem projektu bylo také změnit leckdy lhostejný postoj vlastníků pozemků a veřejnosti k problematice rostlinných invazí. Byla by škoda nyní nechat svojí nepořádností pozemky znova zamořit,” dodala manažerka projektu Lenka Pocová.

Na závěrečnou konferenci přijelo téměř 120 účastníků. Projekt vzbudil zájem i v Bruselu. Konference se tradičně zúčastnil europoslanec Pavel Poc, který je místopředsedou výboru pro životní prostředí a zdraví potravin (ENVI) a byl zpravodajem vloni přijatého Nařízení o invazních nepůvodních druzích. 

S projektem a s jeho Informačním systémem Heracleum se přijela podrobněji seznámit i Ana Cristina Cardoso ze Společného vědeckého centra Evropské komise. Ta na konferenci vystoupila s prezentací informačního systému EASIN (European Alien Species Information Network), který umožňuje snadný a jednoduchý přístup k datům a informacím o zavlečených druzích v Evropě.

Související témata:

Výběr článků

Načítám