Hlavní obsah

Velké ryby a silný vítr lákají na jezera u polské Nysy

Novinky, Vratislav Konečný

V sezoně je tu slyšet čeština asi ve stejném poměru s polštinou. Zastíněny z české strany Rychlebskými horami jsou Nyské a Otmuchowské jezero pro našince naprosto ideální vodní plochou. Je to ráj na koupání, rybaření, vodní skútry, lyžování i surfing.

Foto: Vratislav Konečný
Článek

Koupání za kopečky

Do vody by nyní vlezl asi jen velký otužilec, ale podzimní vítr fouká surfařům do plachet téměř ideálně. Rybáři si vůbec nemají na co stěžovat. Úlovky jsou, hlavně na Otmuchowském, solidní.

Právě přes Rychleby se vítr jakoby klouže do roviny kolem Nysy. Kdysi tu foukal i do hranic, na nichž hořeli lidé. Nysa byla ve Slezsku centrem čarodějnických procesů, podobných, ale mnohem rozsáhlejších, jaké zasáhly losinské panství.

Pro množství církevních památek se jí říká slezský Řím, byla také význačnou pevností, forty jsou zachovány na periferiích. Město zdevastovala druhá světová válka. Z Jeseníku je to sem asi hodinka cesty, vzdálenost je něco přes 40 kilometrů. Jezdí se sem i z druhého konce, přes hraniční přechody v Orlických horách nebo od Náchoda.

Ráj pro skútry a lyžaře

Zatímco v Česku si skútristé moc nezajezdí, na Nyském jezeře mají téměř ráj. Po hladině se prohánějí také lyžaři, mnohé mají na vleku i plachetnice.

Otmuchowské jezero zbudovali jako nádrž na zachycení vody stékající z hor v letech 1928 až 1933, má plochu přes 22 kilometrů čtverečních.

Nyské, více navštěvované, s větším sportovním zázemím, jezdí tu i vyhlídková loď, je o hodně mladší. Vzniklo až v roce 1971. Je tu řada občerstvení, písečné pláže, v sezoně je to horší s parkováním. Psi mohou jen na malou část rekreační plochy. Taky by se mezi naskládanými lidmi dost těžko vešli a Poláci dokáží být dost hluční, někdy by to nevydržel ani hluchý jezevčík.

Související témata:

Výběr článků

Načítám