Článek
Oblíbená jarně prázdninová akce se odehraje na Zelený čtvrtek 17. dubna ve všech prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. V případě příznivého počasí děti i dospělí příznivci lidových zvyků obsadí také venkovní dvůr.
„O Velikonocích se prolínají dvě tradice. Je to oslava jara jako obnovení života přírody i křesťanský příběh o zmrtvýchvstání Ježíše Krista,“ uvedla Mária Kudelová, etnografka Vlastivědného muzea v Šumperku.
Lidové pojetí Velikonoc se v mnohém opírá o předkřesťanské kořeny svátků. Oslavuje se jaro, obnova přírody a znovuzrození života. Této filozofii odpovídají i velikonoční zvyky, k nimž patří oblíbený mrskut, polévání studenou vodou nebo zdobení a rozdávání vajec. Národopisné rovině svátků jsou zasvěceny Velikonoce v muzeu.
„Ozdobíme kraslice, upleteme pomlázky, upečeme perníčky a vyrobíme velikonoční dekorace. Nachytáme vše pro zdárný průběh svátků,“ láká na akci organizátorka Kudelová.
Korálky i krasohledy
Letošní Velikonoce v muzeu doprovodí výstavu věnovanou severomoravskému sklářství. Proto se přímo v expozici budou vyrábět dekorace ze skla.
„Děti namalují různé jarní motivy na skleněné obrázky, které si doma zavěsí na okna. Čeká je také navlékání perliček z českých skláren a výroba krasohledů,“ popsala Kudelová.
Unikátní skleněná vejce
Návštěvníci si budou moci výstavu prohlédnout a vyzkoušet zábavné interaktivní prvky, jako je hra na sklenice, malování na okno nebo pozorování okolí periskopem.
U příležitosti svátků bude výstava doplněna o skleněné velikonoční dekorace, které muzeum přednedávnem získalo do sbírek od rapotínských sklářů. Návštěvníci tak budou moci obdivovat unikátní skleněné kraslice i košíček.
„Skláři byli nejen šikovní, ale měli také vlastní tvůrčí nápady. Obešli se bez designérů, a přesto o přestávkách i po pracovní době vyráběli velice zajímavé předměty vybočující z oficiální produkce sklárny. Tak vznikala například populární těžítka nebo skleněné figurky zvířat, které ozdobily nejednu místní domácnost. Před Velikonocemi skláři vytvářeli vajíčka a košíčky,“ objasnila Kudelová.
Perníčky, zajíčci i kraslice
Velikonoční tvůrčí dílny neobsadí jen Výstavní síň a její foyer, ale také Galerii mladých a přednáškový sál. V této části muzea se budou péct perníčky, vyrábět velikonoční zajíčci a zdobit kraslice.
„Vyzkoušíme si negativní techniku, kdy se skořápky nejdříve ozdobí voskem, který se po obarvení sloupne, ale také opačný postup. Vajíčka se nejdříve obarví a teprve potom se zkrášlí voskem,“ přiblížila Kudelová.
Velikonoce v muzeu začínají ve čtvrtek 17. dubna v devět hodin. Potrvají až do sedmnácti hodin. Vstupné pro dospělé stojí třicet korun, děti zaplatí polovinu.