Článek
„Stav nebezpečí je vyhlášen na základě mimořádné události podle zákona č. 239/2000 o integrovaném záchranném systému pro území vymezené katastrálními územími obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí,“ upřesnila krajská tisková mluvčí Renata Janečková.
V praxi to znamená výstavbu dočasného elektrického ohradníku kombinovaného s pachovým ohradníkem kolem ohroženého území stanoveného Krajskou veterinární správou pro Zlínský kraj ve spolupráci s Krajským úřadem Zlínského kraje.
Současně vstupuje v platnost zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezeném území s domácími zvířaty, která by mohla nákazu africkým morem prasat rozšiřovat a přenést ji do uzavřených chovů domácích zvířat.
„Cílem je zadržet prasata v daném území jakýmkoliv možným a ekonomicky přijatelným způsobem. Na instalaci elektrických ohradníků, která začne na konci tohoto týdne, chceme využít dobrovolnické služby, která bude zaplacena. Předpokládáme, že veškerá opatření související s vyhlášením stavu nebezpečí si vyžádají náklady do 15 miliónů korun, které by po dohodě s Ministerstvem zemědělství měl zaplatit stát,“ řekl hejtman Jiří Čunek.
Stav nebezpečí ovlivní také činnost zemědělců. Na ploše přibližně 100 hektarů nebudou moci sklízet úrodu, která jim ale bude proplacena. Dostatek potravy má podle hejtmana Jiřího Čunka napomoci k tomu, aby divoká prasata zůstala v ohnisku nákazy a nemigrovala do dalších míst.
Veterináři zatím v zamořené oblasti potvrdili africký mor u 72 divokých prasat z nalezených 115 uhynulých zvířat. První dva divočáci, u nichž nemoc prokázali, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Nemoc není nakažlivá pro člověka, přenáší ji volně žijící zvířata, je však likvidační pro domácí chov.