Článek
Pro matku Kamilu byl porod už sedmým v řadě, otcem žirafího klučiny je chovný samec Bataro. "Samice většinou porodí během večerních nebo ranních hodin. Vlastní porod začal zhruba kolem půl desáté a trval dvě hodiny," popsal narození nejnovějšího dlouhokrkého krasavce kurátor zahrady Pavel Shromáždil.
Zatímco zkušená Kamila se o mládě příkladně starala, její starší syn Baloguna evidentně z nového přírůstku radost neměl a jeho chování začalo hraničit s agresivitou. To byl mimo chladného počasí další důvod, proč bylo mládě s matkou přemístěno do teplých stájí.
Žirafy Rotschildovy ve Zlíně chovají od září 1998. "I když naše skupina žiraf nebyla nikdy příliš početná, chov se nám opravdu daří. Kamila dosud porodila Jindřicha (2001), Ramsese (2003), Cleu (2006), Ashanti (2008), Baloguna (2010) a teď dalšího samečka. Jako jediné mládě se nepodařilo odchovat Naki (2005), která se narodila s genetickou vadou žvýkacího traktu," dodal Shromáždil.
Čtyřčlenná žirafí rodinka je k vidění je v pavilonu Africká chýše, který je umístěn v africké (horní) části zahrady.
Žirafa Rotschildova
Patří k největším a nejvzácnějším z devíti poddruhů žiraf. Samci dorůstají až 6 metrů a dosahují váhy 1500 kilogramů. Žije v Keni a Ugandě. V současné době je žirafa Rothschildova zařazena v Evropském záchovném programu (EEP)