Článek
Zároveň s plošným sběrem munice probíhá uvnitř areálu ohledání místa činu, které má na starosti speciálně vyčleněná skupina pro činnost v epicentru.
„Tým policejních pyrotechniků, hasičů, kriminalistického technika a policisty z pohotovostního a eskortního oddělení prochází oblast uvnitř střeženého areálu a sbírá zbytky munice rozházené do okolí několika set metrů po dvou explozích v roce 2014. Munice byla prozatím nalezena nejdále 1500 metrů od epicentra,“ uvedla o den později policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Nalezenou munici a její úlomky pyrotechnici shromažďují podle stupně její nebezpečnosti na různých místech v areálu.
„Nebezpečnou munici likvidují ještě tentýž den ve speciálně vytvořené trhací jámě. Munici, která je schopná převozu, skladují a podle potřeby a situace odvážejí do trhací jámy ve Vojenském újezdu Libavá, kde ji pod dohledem likvidují. Třetí část tvoří střepiny munice, železa a kovové fragmenty bez výbušných částí, které pyrotechnici shromažďují na určeném místě mimo nebezpečný prostor. Od 13. března, kdy jsme po zimní pauze opět začali s ohledáním místa činu, se z areálu znovu ozývají řízené exploze, celkem jich bylo do dnešního dne pět,“ sdělila policejní mluvčí.
Ve vrbětickém areálu vybuchl v říjnu 2014 sklad s municí č. 16 a zahynuli dva lidé. Další objekt explodoval 3. prosince s větší intenzitou než předcházející. Tentokrát nebyl nikdo zraněn, obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. Podle policejních informací bylo v 27 objektech muničního skladu uloženo okolo sedmi tisíc tun vojenského materiálu s asi tisícem tun výbušnin.