Článek
Kdo by ze svých školních let neznal chvíle, kdy by si nejraději v lavicích trošku schrupnul. Povětšinou ale takováto aktivita není u studentstva a žactva příliš vítána. Malou výjimkou bylo ovšem hustopečské gymnázium v první dubnový pátek. Až k spánku se ovšem dojít nemohlo.
„Tradice uspořádat tematické dny má na našem gymnáziu už několikaletou, i když nepravidelnou, historii, ale teď byla už čtyřletá odmlka od posledního pořádání moc dlouhá a tak jsme museli jednat,“ uvedl za pořadatelský Studentský parlament gymnázia Hustopeče Jaroslav Rybář. "V minulosti takto proběhl například Den naruby, Čepicový den, nebo naposledy Den v oblecích, výběr témat není nikdy jednoduchý," řekl.
Nebyl jednoduchý ani letos – studenti do závěrečného hlasování poslali, kromě vítězného Pyžamového dne, také například Hawai nebo Postavy z pohádek, a také v minulosti oblíbený Den v oblecích. Nakonec ale pyžama porazila obleky 61:52. Hlasování probíhalo přes stálou skupinu gymnázia na facebooku, která čítá více než 200 členů.
„Měli jsme dost strach kvůli počasí, sotva by se někomu chtělo do mrazu vycházet v nočním oblečení. Nakonec to ale mnoho studentů vyřešilo převléknutím se až ve škole,“ zmínil největší obavu pořadatelů Jaroslav Rybář.
Že téma pyžam ve škole mělo rozhodně úspěch, dokládá i množství zapojených, podle pořadatele „nadpoloviční většina“. Mnozí si ve škole také odbývali svoji ranní rituály, ať šlo o čištění zubů, holení se nebo ranní čaj. Někteří studenti si s sebou neváhali vzít například plyšová zvířátka.
„Ačkoliv studenti nepřišli oblečeni jako obvykle, na průběhu dne se to vůbec nepodepsalo. Vyučovalo se, psaly se testy, zkoušelo se. Jen možná v trošku jiné, domáčtější a přátelštější atmosféře. I já sama jsem dnes přišla v pyžamu,“ řekla k průběhu dne PaedDr. Hana Potměšilová z hustopečského gymnázia a přidala malou perličku: „O velké přestávce studenti vyběhli koupit si do města nějakou svačinu, hodně lidí se jim sice divilo, ale usmívali se, poznali studentskou recesi."
O úspěchu Pyžamového dne rozhodně nemůže být pochyb. Co přijde od studentů příště, můžeme zatím jen hádat. „Snad to ale bude dřív než za čtyři roky,“ dodal Jaroslav Rybář.