Hlavní obsah

V poličském muzeu zachraňovali notové autografy Bohuslava Martinů a staré tisky z let 1501-1800

Novinky, Alena Zavoralová

Díky podpoře z Pardubického kraje, Ministerstva kultury ČR a města Poličky budou moci v poličském muzeum zachránit nejen unikátní notové autografy slavného skladatele a poličského rodáka, ale i staré tisky z let 1501 až 1800.

Foto: Alena Zavoralová

Bible kralická 1613 před a po restaurování

Článek

V Městském muzeu a galerii Polička (MMG) je uložena unikátní sbírka notových i nenotových autografů jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů a klasiků hudby 20. století ve světovém měřítku, Bohuslava Martinů (1890-1959).

Vzhledem k tomu, že strávil více než polovinu života v zahraničí a živil se téměř výhradně komponováním hudby, množství dochovaných notových i nenotových autografů je ve srovnání s ostatními autory mimořádně vysoké. Tento materiál je rozptýlen v různých institucích i v rukou soukromých osob po celém světě, ovšem sbírka v jeho rodném městě je jednoznačně nejrozsáhlejší a nejucelenější.

Předmětem restaurování je část děl z oblasti komorní hudby - jedná se o významné skladby skladatelovy tvorby, tvořící stálý interpretační základ koncertní dramaturgie. Restaurátorský a konzervátorský zásah je proto nezbytným krokem k ochraně a uchování tohoto cenného pramenného materiálu nejslavnějšího poličského rodáka.

Mimo jiné MMG pečuje o rozsáhlou sbírku starých tisků, a to celkem 444 starých tisků z let 1501-1800. Sbírka je rozdělena do několika částí: Staré české tisky, Unikáty, Staré cizí tisky v Čechách, Staré cizí tisky se vztahem k Čechám a Staré cizí tisky významné výzdobou.

V roce 2012 byl zpracován podrobný konzervátorský průzkum starých tisků, který stanovil podmínky a opatření k jejich dlouhodobému uchování. Jedním z doporučení bylo opatřit jednotlivé knihy speciálními ochrannými obaly, aby knižní vazby nebyly tolik namáhány a zamezilo se tak jejich dalšímu poškozování.

Díky finanční podpoře Pardubického kraje (Program podpory preventivní péče o sbírky muzeí a galerií), Ministerstva kultury ČR (Podprogram ISO D na preventivní ochranu před nepříznivými vlivy prostředí a Národnímu programu digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů MEMORIAE MUNDI SERIES BOHEMICA) a za podpory města Poličky se oba projekty podařilo v plném rozsahu realizovat.

Výběr článků

Načítám