Článek
V rámci Mezinárodního dne průvodců, který letos vychází na čtvrtek 21. února, si muzejníci připravili pro všechny zaměstnance v kultuře, kteří v tento den navštíví poličské muzeum, dárek. Každý, kdo se prokáže, že pracuje v cestovním ruchu, si odnese publikaci o Poličce uznávaného historika PhDr. Davida Junka dle vlastního výběru nebo Kapesního průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů od českého muzikologa, vysokoškolského pedagog prof. PhDr. Jaroslava Mihuleho, CSc.
Co o městě, jenž je vstupní branou do Žďárských vrchů, v minulosti bývalo věnným městem českých královen a v 18. století patřilo mezi nejbohatší města východních Čech, nevíte, se dozvíte z publikací Mariánský obelisk a barokní sochy, Gotické opevnění města, Moderní architektura 1900 – 1950, Barokní a gotická radnice, Klasicistní vyřezávaná vrata a dveře a Kostel sv. Jakuba.
Nejen v letních měsících stojí město za vidění. Do dnešních dnů se zde dochovaly městské hradby v délce 1220 metrů, obepínají celé historické jádro a zpevněné 19 věžemi, s ochozem místy přístupným veřejnosti.
Na náměstí stojí jeden z nejkrásnějších mariánských sloupů v Čechách a barokní radnice s expozicemi městské galerie. Dominantou města je kostel sv. Jakuba, v jehož věži se narodil a část svého dětství prožil hudební skladatel Bohuslav Martinů. Ten byl spolu s rodnou světničkou Martinů 8. února 2010 prohlášen za národní kulturní památku.