Hlavní obsah

V Pašicích nápady dlouho neleží ladem

Novinky, Petr Pokorný

Zhruba 70 obyvatel Pašic, místní části obce Pištín na Českobudějovicku, je přímo učebnicovým příkladem téměř dokonale fungující sousedské spolupráce. Zdejší lidé se spolu napříč generacemi pravidelně scházejí, společně řeší, jak svou obec zvelebit a své nápady také sami realizují. Často i svépomocí.

Foto: OÚ Pištín

K společnému posezení se obyvatelé Pašic scházejí pravidelně každý týden.

Článek

Tímto způsobem se zrodilo například venkovní posezení, kde se místní pravidelně každou středu scházejí. Společně se baví, diskutují a plánují. „Na začátku byla výsadba švestkového sadu a aleje kolem obce. Veškerou práci odvedli sami obyvatelé, obec pouze koupila stromky a dala k dispozici další potřebný materiál. Veškeré práce odvedli sami občané,“ uvedl starosta spádového Pištína Jaroslav Havel.

Švestkový sad je ovšem trochu stranou a lidé si chtěli v případě pěkného počasí posedět venku na návsi. „Vznikla zde nejdříve obyčejná lavička, ale ta nestačila, takže bylo třeba pořídit větší sezení s ohništěm. Místní se toho opět chopili sami. Dřevo jsme jim dali k dispozici z obecního lesa, vše ostatní si zajistili a udělali svépomocí. Dnes je zde pěkné dřevěné sezení s ohništěm, kde se pravidelně společně peče, vaří a smaží,“ doplnil starosta.

Z prostředků obce je pak hrazeno například vybavení dětského hřiště hračkami. „Nakoupily se také fotbalové branky, aby se mohla bavit i dospívající mládež, a výhledově uvažujeme v Pašicích o výstavbě menšího multifunkčního hřiště pro míčové sporty,“ dodal Havel.

Spravedlivé a transparentní financování spolků

Právě bohatý kulturní a spolkový život zaujal komisi, která Pištínu a jeho místním částem, Češňovicím, Pašicím a Zalužicím, udělila titul Vesnice Jihočeského kraje roku 2017. „Zde je dobře vidět, že nejsou důležité jen opravené chodníky, požární zbrojnice nebo čističky odpadních vod, ale i to, jak obyvatelé obce žijí, jak se dokážou semknout a jakou vytvoří v obci atmosféru," řekla mimo jiné při slavnostním předávání tohoto ocenění jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

V Pištíně funguje také mimořádně transparentní a spravedlivý systém financování spolkové činnosti. Všechny místní spolky jsou totiž členy jednoho, obcí založeného „vyššího spolku“, Spolku sv. Vavřince. Do Vavřince putují všechny obecní příspěvky, které si pak jednotlivé spolky rozdělují po vzájemné dohodě sami mezi sebou bez zásahu obce.

Pištín mládne a rozrůstá se. Ještě zhruba před deseti lety měl spolu s přidruženými obcemi necelých 500 obyvatel. Nyní jich zde trvale žije více než 660. Do svého rozvoje investuje v posledních pěti letech obec v průměru více než dvacet miliónů korun ročně.

Obec hospodaří velmi zodpovědně. Za poslední dekádu se objem investovaných prostředků ztrojnásobil bez toho, že by vzrůstala její zadluženost.

Pištín s více než 660 stálými obyvateli leží zhruba v polovině hlavní silniční trasy z Českých Budějovic do Vodňan. Obec patří mezi devět historických vsí oblasti takzvaných Zbudovských Blat a společně se svými místními částmi, Češnovicemi, Pašicemi a Zalužicemi je držitelem titulu Vesnice Jihočeského kraje roku 2017.

Související témata:

Výběr článků

Načítám