Článek
Setkali se tu katolík rakouský císař František I., protestant pruský korunní princ Bedřich a pravoslavný ruský car Mikoláš. Vše spunktoval rakouský kancléř Metternich.
Mimo jednání probíhaly vojenské manévry, hony a v zámeckém divadle se uváděly inscenace. Mocnáři se dohodli, že pokud na jejich území vypukne povstání, ostatní vojensky pomohou, to vydrželo až do revolučního roku 1848.
Po Bílé hoře byl nadbytek volného majetku
Na prohrané šarvátce na Bílé hoře vydělalo mnoho šlechticů, převážně cizích. Porcoval se „medvěd“ v podobě konfiskovaných panství - a o to byla rvačka. Každý si připisoval nehynoucí zásluhy o záchranu katolictví a Habsburk byl štědrý. Nade vším bděl nejvyšší sudí pán Karel z Liechtensteinu.
Získal lacino
Sídlo popraveného Václava Budovce z Budova získal v pobělohorském dělení kořisti generál Valdštejn. Budovec se zachoval naprosto nedůstojně, žebral o milost, vše odvolal, udával ostatní. Bílou horou začala Valdštejnova cesta k obrovské moci a majetkům.
Valdštejnové byli jednou z větví severočeských Markvarticů, postupně se dělili na několik rodin, v jejich řadách bylo mnoho význačných vojáků a hlavně politiků i církevních osob. Jedním z nejznámějších byl majitel duchcovského panství, u něhož sloužil jako knihovník Giacomo Casanova.
Duchcovskou knihovnu uvidíte na mnichovohradišťském zámku. Tu sem přestěhovali po pozemkové reformě první republiky, která zabavila Valdštejnům Duchcov.
Valdštejnův vzestup a pád
Možná mu zbýval necelý půlrok života, snad ještě méně. Proslulý generalissimus císařských vojsk, kdysi nýmand, který to dotáhl na nejmocnějšího muže Evropy, umíral v Chebu na syfilis. Válečník, který pomohl bránit habsburský trůn, financoval války, se stal obtížným.
Císař Ferdinand II. podlehl našeptávačům, že Albrecht Valdštejn, mnohonásobný vévoda a velitel Baltu, chce usednout na trůn. Kývl na rozsudek smrti, ten v roce 1634 Chebu vykonali spiklenci na Valdštejnovi a jeho blízkých.
Zámek v Mnichově Hradišti koupil vévoda roku 1623, po 4 letech ho prodal bratranci Maxmiliánovi. Ten majetek udržel i po vévodově smrti. Po zavraždění Valdštejna se na majetek vrhla zejména zahraniční šlechta.
Mnichovo Hradiště bylo dlouhou dobu střediskem valdštejnského panství. Valdštejnům zůstal zámek do roku 1946. Poté odešli z republiky. Jméno města je odvozeno od spojení osady Hradiště s cisterciáckým klášterem a rybářskou osadou Rybitví.
Zámek původně renesanční, barokně přebudovaný ukazuje v bohatých interiérech a sbírkách šlechtický život. Renesanční zámek byl za Arnošta Josefa Valdštejna přestavěn do nynější barokní podoby. Stavební úpravy skončily v letech 1709 - 1710.
Jsou tu sbírky delfské fajáns, nádherná nástěnná výmalba. Kromě zámku tvořily barokní areál i konírny, jízdárna, sala terrena a parterová zahrada přecházející v park.
Zavražděný vévoda leží vedle své manželky v zámecké kapli svaté Anny, součástí je i areál kapucínského kláštera.