Článek
Liberecko jako pohraniční region s řídkým osídlením bylo již za Rakousko-Uherska významným vojenským prostorem. Ralsko poskytovalo rozsáhlé prostory pro výcvik armád, Turnov měl dvoje kasárna a i další místa byla osazena armádou. Němečtí alpští myslivci byli cvičeni na Ještědském hřebeni. Později tady zřídila československá armáda letiště pro výcvik pilotů na Pláních 870 metrů nad mořem.
V druhé polovině devatenáctého století zde byla provizorní kasárna, v nichž sloužil významný vlastenec, liberecký občan dr. Václav Šamánek. V minulém století využila vojenské prostory ruská armáda, která zde stavěla rozsáhlá kasárna a nejrůznější vojenské objekty včetně odpalovacích ramp s raketami.
Současná kasárna Jana Žižky v Liberci mají dva komplexy. Dolní kasárna jsou na Štefánikově náměstí, horní poblíž Žižkova náměstí. Oba slouží chemické brigádě. V dolním objektu byla zřízena sportoviště, která mohou využívat i občané.
Není to však jediná nabídka posádky v Liberci v poslední době. Při nejrůznějších významných dnech jsou kasárna otevřena veřejnosti a nejčastěji sem zavítají školáci se svými učiteli. O dnu dětí přichází do kasáren až tisíc školáků a předškoláků z celého Liberce a okolí.
Liberečtí chemici úzce spolupracují s Církví československou husitskou, mezi vojáky působí kaplan nadporučík David Tomčík. Již druhé setkání v kasárenské kapli bylo uspořádáno k výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova.
S úvodním proslovem vystoupil Tomáš Butta, patriarcha církve. Hlavní přednášku pak k Žižkovu obrazu v dramatu a literatuře přednesl Milan Svoboda z katedry historie liberecké univerzity. Důstojnost vzpomínky zvýraznilo vystoupení pěveckého sboru Kvintus.
Večer byl uspořádán pod záštitou velitele posádky plukovníka Miroslava Knappa. Účastníci obdrželi sborník projevů a přednášek Jan Žižka z Trocnova.