Článek
Do centralizačních /koncentračních/ klášterů bylo převezeno 2376 mnichů z 28 řádů a z 219 řádových domů, 175 z nich skončilo v internačních klášterech se zvlášť ostrým režimem.
Policie vybrala objekty v takových místech, kde byl znemožněn styk duchovních s okolím. Dalšími byly například Broumov, Želiv nebo Hájek u Prahy.
Jste střed světa, Milosti
Jedním z nich se stal i klášter v Hedči nad Králíky, v tehdy vylidněných Sudetech. Poutní areál nabízí jednak církevní zážitek, kromě mnoha vyobrazení v ambitech, krypty s pochovanými řeholníky určitě zaujmou Svaté schody. Jsou napodobeninou schodiště jeruzalémského hradu Antonia, po nichž kráčel Kristus před místodržícího Piláta.
Prostřední schodiště slouží modlitbám vkleče, věřící po kolenou stoupají a na každém stupni, ve kterých jsou uloženy relikvie, odříkají příslušnou modlitbu. Postranními schody se sestupuje.
Poutní komplex založil králický rodák Tobiáš Jan Becker, svatovítský kanovník a pozdější biskup královéhradecký. Stavbu zahájenou v roce 1696 dokončili v roce 1700, na oltář umístili kopii obrazu Matky Boží z baziliky Santa Maria Maggiore v Římě. Klášter dokončili o deset let později.
Působil tu řád servitů, poté od roku 1883 redemptoristů. Na rozdíl od jiných klášterů kralický císař Josef II. nezrušil. Údajně se tak stalo po odpovědi jednoho z řeholníků, kterého se císař ptal, kde je střed světa. Věta „Tam, kde je Jeho Císařská Milost!“ dostala i nepřátelsky naloženého Josefa.
Pozoruhodná je i plastika, na níž Jan z Pomuku podává Panně Marii svůj jazyk, symbol mlčenlivosti a zpovědního tajemství.
Oblíbené jsou noční prohlídky s průvodcem.
Kněžský lágr
Klášter bohužel nesloužil jen pro útěchu duše. Režim ho proměnil v kriminál. Stojí rozhodně za to, poznat temnou stránku naší nedávné historie. Přes deset let zde byli vězněni duchovní, vězniteli byli příslušníci stejného národa jako věznění. V podstatě šlo o výměnu víry, místo kříže hvězda, a věznitelé ji dokázali vtloukat svým obětem do těla velmi tvrdě. Argumenty nebyla rozhodně slova.
Stojí za to pozorně přečíst několik desítek dobových dokumentů a prohlédnout si fotografie. Dělnický prezident, lidový Toník Zápotocký v generálské uniformě, už dávno po smrti Stalina, a hrdinní vyšetřovatelé a patolízalové. Focení je tu zakázáno, oběti jsou dávno mrtvé, ale příbuzní vyšetřovatelů žijí.
Uvidíte i kopii vyšetřovací místnosti, celu, a další znaky zla. Ostrý režim ale pozvola utichal, kněží, kteří se rozhodli pro světský život, dostali zpočátku příležitost, posléze zase přituhlo.
Nejprve tu internovali 200 kněží, poté jich půlku přemístili jinam. Prostor kláštera obehnali ostnatým drátem, všude visely varovné cedule. Dobu novodobého temna připomíná Památník obětem internace.
Od kláštera vede do Králík alej s kapličkami, chodívalo tudy procesí. Z Mariánského kopce je krásný výhled na Králíky, Suchý vrch a Králický Sněžník.