Článek
Všemi médii prochází v současné době vlna obrazů z Japonska zničeného zemětřesením a následným tsunami. Většina států již nabídla pomoc, ale nespí ani sami Japonci.
Kromě neutuchajícího úsilí a pomoci druhým se do boje o záchranu lidských životů vydali i japonští vědci, resp. robotici. Ti nasadí poprvé v historii robotické průzkumníky, schopné nejenom téměř neomezeného pohybu mezi a v troskách, a to i v místech pro člověka nabezpečných. Jsou rovněž schopni za využití speciálních kamerových systémů a senzorů zachytit i slabé známky života a přivolat lidskou pomoc.
První robot je nazvaný Quince a díky vysoké mobilitě bude vysílám mezi trosky, do prostor pro lidské i zvířecí záchranáře příliš nebezpečných. Quince je vybaven kromě nezávyslého pohoného systému i kamerami, včetně infračervených a senzory carbon-dioxidu který vzniká při dýchání. Dokáže tak žijící zasypané oběti nacházet nejenom "zrakem", ale i "čichem".
Schopnosti robota nejlépe identifikuje video z jeho testů.
Druhý robot je poloautomat nazvaný Active Scope Camera. Jedná se o flexibilní kamerový systém, který díky vlastním integrovaným nanomotorům dokáže sám vyhledávat volný prostor a "prodírat" se hromadami trosek do jejich středu. Tento robot je ovládán operátorem a bude nasazován v místech, kde budou zasypané oběti zjištěny, aby se zajistila bezpečnost průchodu záchraných oddílů a zabránilo se např. sesypání konstrukcí apod.
Video z nasazení zde
Oba systémy jsou unikátní a v případě úspěchu se bude zvažovat, že by se oba staly nedílnou součástí záchraných týmů i dalších zemí.