Článek
Účastníci si připomněli význam nejen Velikonoc, ale také smrtné neděle, která na tento čas připadla, vyháněli za pomocí hrkaček a klepaček z okolí nečisté síly. Poté se věnovali tvoření.
Kromě známých technik zdobení kraslic jako je batikování či vyškrabávání vzorů si mohli vyzkoušet také polepování sítinou a naučili se tři různé techniky pletení pomlázek. Zkusili si práci se železem pod vedením mistra kováře Musila z Malého. Tyto tradice doplnily nejrůznější jarní ozdoby vyráběné z papíru, plechu nebo nití, drátů a drátků, březových proutků či vosku.
"Cílem akce bylo nejen vyzkoušet svoji zručnost a vyrábět nejrůznější jarní dekorace. Také jsme se zamysleli nad významem jarních svátků nebo rodiny vytáhli do jarní přírody. Zahráli jsme si i hry z dob našich předků, s fazolemi či s vejci nebo chodili na chůdách," bilancuje organizátorka semináře Marie Rajnošková.
Pro děti byla v neděli přichystaná neobvyklá velikonoční nadílka. Letos tu v lese zahnízdila obří slepice. Děti od ní ovšem nedostaly vajíčka, jak bývá o Velikonocích zvykem, ale žluťoučká marcipánová kuřátka.
Chaloupky se veřejnosti opět otevřou již tuto neděli 17. dubna o Dni Země.

Ukázka kovářské práce

Vyhánění nečistých sil pomocí nejrůznějších hrkaček a klepaček