Článek
Momentálně se ale švadlenky potýkají s chybějícími stuhami. Potřebovaly by zapůjčit i šicí stroj. S prosbou o pomoc se proto obracejí na veřejnost.
„Dnes jsme byly nakoupit další látky. Došly nám ale pevné stuhy keprovky, kterými se roušky zavazují kolem hlavy. V obchodech jsou vyprodány. Objednaly jsme je přes internet, ale nevíme, kdy dorazí. Pokud má někdo tyto stuhy doma a nevyužije je, budeme rády, když nám je doručí. Je jedno, jakou budou mít barvu a kolik zbytečných jich doma lidé najdou. Budeme rády za cokoliv. Každý kousek pomůže.
Šijeme teď bez přestání, protože poptávka po rouškách je obrovská. Máme požadavky od policistů, strážníků, z domova pro seniory i pro rozvozce pizzy. Snažíme se uspokojit i zájemce z řad veřejnosti. Dokud to bude potřeba, budeme šít,“ sdělila ředitelka bohumínského centra sociálních služeb Petra Chalupová s tím, že nákup materiálu finančně podpořila ostravská firma Melchiel, se kterou centrum dlouhodobě spolupracuje.
Stuhy mohou házet lidé do speciální krabice. Tu najdou u vchodu do dvorní části centra v Masarykově ulici 365 nedaleko bohumínské radnice. Šikovné ruce však k výrobě roušek nestačí. Centrum teď bojuje i nedostatkem šicích strojů.
„Strojů máme málo. Potřebovali bychom ještě alespoň jeden, klidně i dva. Pokud se v této době, kdy šije celé Česko, najde někdo, kdo ten svůj nevyužije, a byl by ochoten nám jej půjčit, budeme za to moc rádi. Potřebujeme ale opravdu takový, který šije,“ doplnila Chalupová s tím, že dárci mohou volat na telefonní čísla 596 092 515 nebo 731 130 725.
Do šití roušek se pustily i bohumínské spolky. V malou továrnu se teď například proměnila hasičská zbrojnice v Záblatí. Ochranné pomůcky vyrábějí i ženy ze sdružení Alma Mater, které se mimo jiné soustřeďuje i na nábor dárců kostní dřeně.
Na nedostatek roušek zareagoval i ostravský spolek Počteníčko. Jeho klub Ponožka, v němž mladší senioři pletou teplé ponožky pro obyvatele domovů, by se teď mohl přejmenovat na klub Rouška.
Zapojily se samozřejmě i členky bohumínského klubu seniorů. Materiál jim přitom poskytl místní spolek Maryška. Ušito už mají na 70 kousků.
„Ochranné pomůcky teď vyrábí se svou maminkou i hodinová vnučka a studentka bohumínského gymnázia Gabriella Grillová z Orlové. Jejich prvních pětadvacet kousků putovalo policistům. Připojily se k ní i čtecí babičky z Ostravy. Každá šije z vlastního bavlněného materiálu. Distribuujeme je podle aktuální poptávky tam, kde je třeba. Spolupracujeme přitom s konkrétními radnicemi,“ uvedl předseda spolku Počteníčko Ivan Sekanina.