Článek
„Před dvěma týdny jsme obdrželi žádost zdejších stomatologů o pomoc při řešení nedostatku zubařů. V našem 22tisícovém městě jich působí sedm, tři z nich jsou ale v důchodovém věku a jeden kvůli zdravotním důvodům praxi přerušil a není jisté, zda se k ní vrátí. Požádali jsme proto prostřednictvím zdravotní pojišťovny o to, aby kraj vyhlásil výběrové řízení na zajištění stomatologa s praxí v Bohumíně. Zřízení takové ambulance však není otázkou vůle města. Bez lékaře to nejde, proto jej teď usilovně sháníme. Nabízíme mu pomoc při hledání vhodného prostoru pro ordinaci a v případě zájmu jsme schopni mu zajistit i bydlení. Kvalitních městských bytů máme dost,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Kromě nedostatku zubařů trápí rodiče malých dětí to, že přímo v Bohumíně nefunguje dětská pohotovost a musejí za ní dojíždět buď do Ostravy, nebo Karviné. Vyplynulo to z nedávného radničního průzkumu mezi rodiči. Dětská pohotovost přitom ve městě nefunguje už jedenáct let. A to od roku 2004, kdy došlo ke zrušení porodnice i dětského oddělení.
„Rodiče, kteří přicházejí s dětmi mimo ordinační dobu, směřujeme do jiných zdravotnických zařízení v okolí, která pohotovost pro dětské pacienty poskytují. Mají k těmto účelům patřičné vybavení, diagnostické metody a hlavně vzdělaný personál v oboru pediatrie,“ sdělil ředitel Bohumínské městské nemocnice Vojtěch Balcárek.
Dodal, že dětskou pohotovost provozují hned dvě nemocnice, a to v Ostravě-Fifejdách a v Karviné-Ráji. Podle dostupných informací v nich ošetří denně v průměru jedno až dvě děti z Bohumína.
Otevření pohotovosti přímo v Bohumíně záleží na tom, zda nemocnice má, nebo nemá potřebné odborníky. Radnice se proto obrátila na zdejší pediatry, zda by nechtěli tuto službu sami provozovat. Lékaři této odbornosti jsou ovšem soukromí, a tak bude záležet čistě na jejich dobrovolnosti.
V bohumínské nemocnici v současnosti funguje nepřetržitá pohotovost pro dospělé na třech pracovištích - na chirurgii, interně, oddělení gynekologie a miniinvazivní chirurgie. Jediným akutním oddělením, které částečně ošetřuje i dětské pacienty s některými onemocněními (podezření na zánět slepého střeva, bolesti břicha, zlomeniny, podvrtnutí kloubů, úrazy hlavy a podobně), je chirurgická ambulance. Nachází se v přízemí pavilonu D.
„Při návštěvě pohotovosti by měl mít pacient u sebe občanský průkaz a kartu zdravotní pojišťovny. Vhodné je mít i seznam aktuálně užívaných léků, případně i poslední zprávu z ambulantního ošetření či propouštěcí zprávu z nemocnice,“ dodal Vojtěch Balcárek.