Hlavní obsah

V Bohumíně otevřou další atrakci - umělou lezeckou boulderingovou stěnu

Novinky, Lucie Balcarová

Nejen milovníci lezení by měli zpozornět. V městském sportovišti Bosporka v centru Bohumína právě vyrůstá lezecká boulderingová stěna. Pro širokou veřejnost by se měla otevřít už v dubnu. Za její výstavbu zaplatí radnice dva miliony korun.

Foto: Lucie Balcarová

Umělá boulderingová stěna vyrůstá v městské Bosporce v centru Bohumína.

Článek

„Stěna bude mít různou obtížnost. Vyřádí se na ni jak zkušení lezci, tak i ti, kteří s lezením začínají, nebo teprve uvažují o tom, že to chtějí vyzkoušet. Při jejím vzniku jsme se snažili maximálně využít dispozici Bosporky. Její nejvyšší bod má čtyři a půl metru,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Lezecká plocha v Bohumíně bude mít dohromady 240 m² a dopadiště 118 m². „Stěna lezcům nabídne lehké i těžké převislé profily. Nebude chybět ani zajímavý oblouk. K dispozici budou mít přes tisíc „chytů“ a asi sedmdesát „boulderů“. Vzniknou na ní co nejpestřejší lezecké stezky. Jejich obtížnost barevně odlišíme. Navíc je budeme jednou za měsíc pravidelně obměňovat, aby se sportovcům neokoukala a pořád je bavila,“ prozradil lezecký instruktor Petr Piechowicz, se kterým město na přípravách spolupracuje.

Lezení na boulderingové stěně není na výbavu nijak náročné. Stačí vlastní ruce, nohy a k tomu „lezečky“. To jsou speciální boty, které chrání a obepínají nohu, mají skvělou přilnavost na chytech a stepech a umožňují na nich jemné i obratné kroky. Někteří lezci se ještě neobejdou bez pytlíku s „magnéziem“, což je přípravek, který omezuje pocení rukou.

„Lezečky i magnézium si u nás lidé půjčí. Začátečníci mohou využít služeb instruktora. Naše stěna nabídne i možnost vyzkoušet si slaňování, což není v boulderingových centrech obvyklé. Vyřádí se u nás ale i ti nejmenší, pro které bude k dispozici bezpečný prostor pro výuku lezení,“ řekl vedoucí Bosporky Dušan Socha s tím, že v plánu je vznik i lezeckého kroužku.

Bouldering je lezení bez lana na malých skalách nízko nad zemí. Název pochází z anglického slova „boulder“, což znamená „balvan“. Leze se jak v přírodě, tak i na umělých stěnách v halách a tělocvičnách vybavenými tzv. bouldermatkami, tedy měkkými podložkami v místech dopadu, které tlumí případné pády. Bouldering začíná být čím dál populárnější hlavně u začátečníků, a to kvůli své nenáročnosti na lezecké zkušenosti i vybavení.

Související témata:

Výběr článků

Načítám