Článek
Půvabné město Úterý se rozprostírá v sevřeném údolí Úterského potoka v západních Čechách. Počátky této malebné obce s architektonicky velmi cenným a citlivě zachovalým jádrem sahají až do 12.století.
Současná podoba města je dána výstavbou po likvidačním požáru v roce 1694. V roce 1992 bylo Úterý zaslouženě vyhlášeno městskou památkovou zónou.
V kostele sv. Jana Křtitele, který byl postaven podle plánů významného barokního architekta Kryštofa Dienzenhofera, se nacházejí vzácné varhany, které pocházejí z období vrcholného baroka, patrně z let 1700-1720. Patří k nejstarším dochovaným nástrojům v regionu a nejcennějším svého druhu v ČR.
Bližší průzkum ukázal, že varhany jsou ve velmi špatném stavu. Jejich úplná devastace byla jen otázkou krátkého času. Z tohoto důvodu bylo v roce 2000 založeno občanské sdružení BART, jehož hlavním cílem bylo shromáždit finanční prostředky na záchranu varhan.
Zpočátku se tak dělo za pomoci nejrůznějších sponzorských darů, pořádání benefičních výstav či koncertů. V roce 2006 se podařilo občanskému sdružení vstoupit do projektu, který připravila MAS Český Západ-Místní partnerství, podpořeným grantem z Norska prostřednictvím Norského finančního mechanismu. Díky částce přesahující tři miliony korun se v dubnu 2009 mohla začít organizovat kompletní oprava a záchrana tohoto pro svou historickou autenticitu cenného nástroje. Nyní se opravené varhany vracejí zpět na své místo.
Při této příležitosti pořádá o. s. BART slavnost, která začne v neděli 24. dubna ve 13.00 hodin řemeslným jarmarkem kolem kostela, bude pokračovat žehnáním varhan biskupem plzeňským Mons. Františkem Radkovským a vrcholem celé slavnosti bude v 15.00 hodin koncert předního českého varhaníka pana Jaroslava Tůmy. Na slavnosti nebude chybět prohlídka varhan s komentářem restaurátora a slavnost zakončí ve večerních hodinách koncert místních varhaníků.
Občanské sdružení BART všechny co nejsrdečněji zve a zároveň děkuje všem, kteří opravu varhan podpořili.