Článek
Zakladatel a nejvýraznější tvář pop-artu Andy Warhol (1928-1987) byl potomkem rusínských přistěhovalců, pocházejících z bývalého území Československa. Ve své tvorbě vyšel z práce reklamního grafika a díky němu se v exteriérech galerií začaly objevovat věci denní potřeby, aniž by je jakkoliv transformoval do symbolů.
Plechovka Campbellovy polévky zůstává ve Warholově podání plechovkou Campbellovy polévky. Podobně jako spisovatel William Burroughs vysvětluje, že název jeho stěžejního díla „Nahý oběd“ je prostě tím soustem, které máme zrovna napíchnuté na vidličce. Provokativní konfrontace diváka se známým na nečekaném místě se stala jednou z priorit tvorby Andy Warhola.
„Podařilo se nám oslovit soukromého sběratele, který souhlasil s tím, že nám grafiky zapůjčí. Budeme mít k dispozici třeba devět barevných variací portrétů Marylin Monroe, z deseti existujících,“ přiblížil připravovanou výstavu člen spolku Apeiron Lukáš Kollert.
Vernisáž výstavy se uskuteční 15. června od 18.00 hodin v Zeleném domečku v Polici nad Metují, Tyršova 345, za hudebního doprovodu žáků ZUŠ Police nad Metují. Výstavy potrvá do 30. července. Výstavu pořádá spolek Apeiron ve spolupráci s Muzeem papírových modelů Police nad Metují a s podporou Města Police nad Metují.