Článek
Pro Terezu Bařinkovou je toto už čtvrtá výstava. Úplně první výstavu a na dlouhou dobu i poslední měla v roce 2001 v M-klubu ve Valašském Meziříčí, další následovaly vloni, a to v Kavárně Zrnko a v Centru sociálních služeb Ergo Zlín.
Jak je vidět, prostory se nejen zvětšují, ale také se dostává se svým uměním blíž k nebesům. Výstava v 16. etáži Baťova mrakodrapu představuje tvorbu mandal a v podstatě jde o jakýsi rozjezd po období studií, mateřských a práci ve škole. Sama Tereza Bařinková dále přiznává, že až za těch posledních pět let se ve své tvorbě začíná konečně nacházet a přijde jí smysluplná.
K výstavě dodává: „K této tvorbě jsem se dostala během druhé mateřské dovolené a věnuji se jí pět let. Jelikož jsem těchto pět let neprožívala jen spokojenost a radost, ale řešila jsem několik osobních problémů, tak jsem přirozeně hledala cestu sebeterapie a sebepoznání. Intuitivně jsem začala kreslit mandaly a objevovat jejich kouzlo, významy a smysl barev a tvarů. Při intuitivní kresbě mandal jsem relaxovala a relaxuji stále a objevuji nové možnosti a významy tvorby mandal pro rozvoj lidské kreativity.“
Každá mandala je spojená s určitým tématem, i když vznikala původně bez jakéhokoli zadání. Vše se objevilo až v průběhu tvorby.
Tereza Bařinková vystudovala obor malby na Střední uměleckoprůmyslové škole Uherské Hradiště a pokračovala studiem Univerzity Palackého Olomouc. Během svého života se věnuje učení výtvarné výchovy na středních školách, v současnosti na Gymnáziu a jazykové škole Zlín a také vlastní tvorbě a alternativním terapiím, kde používá automatickou kresbu, hru na tibetské mísy a šamanský buben. Také tvoří individuální a skupinové terapie na míru a vede několik kurzů kreslení mandal v kreativní dílně Moje dílna. Navíc kromě mandal maluje také ilustrace a obrazy.
Mandala představuje kruh nebo magický kruh a jde o symbol jednoty a rovnováhy vyskytující se v různých dobách, kulturách a náboženstvích. V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Toho využívá i psychologie a psychoterapie, kde jsou mandaly hojně používány. V mandalách se potkává barva (ženská energie) a tvar (mužská energie). To vše dohromady utváří harmonický celek nesoucí určitou energii, která během práce s obrazcem působí na duši malíře nebo pozorovatele.