Článek
Kriticky ohrožený druh antilopy, tzv. západní poddruh, může být spatřen pouze v národním parku Niokolo Koba v Senegalu. Z důvodu kritického ohrožení západního poddruhu je proto v zoologických zahradách k vidění zpravidla poddruh východní a i ten je zde chován pouze ve velmi omezené míře.
"Čeští studenti a přírodovědci jsou jediní na celém světě, kteří se věnují záchraně západního poddruhu antilopy Derbyho, která patří mezi nejohroženější kopytníky na celé planetě,” uvádí Mgr. Martin Vobruba, tiskový mluvčí plzeňské ZOO, a upozorňuje na skutečnost, že právě i plzeňská ZOO se do tohoto záchranného projektu nyní zapojuje.
"Záchrana antilopy Derbyho v současnosti spočívá především v chovu a odborné lidské péči. Ve dvou přírodních rezervacích v Senegalu spravují Češi přes 60 jedinců v pěti stádech. Zajišťují odborný dohled nad jejich chovem, vedou plemennou knihu a v neposlední řadě se věnují výzkumu této vzácné antilopy,” pokračuje Vobruba.
Na odborném výzkumu se pod vedením odborníků ze sdružení Derbianus CSAW podílejí také studenti České zemědělské univerzity v Praze, především z Institutu tropů a subtropů.
Přednáška z cyklu ZOO – Posezení s…, tentokrát tedy se zoologem Pavlem Brandlem, se uskuteční 1. února od 18.00 v Měšťanské Besedě v Plzni v divadélku JoNáš.