Článek
Erasmus+ je program financován z evropských fondů, a část z nich se podařilo získat pro vzdělávání učitelů a žáků na „Keramce“ - Uměleckoprůmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech. Projektem Učíme se v Evropě, držíme krok, pro úspěšnou budoucnost, završila škola již svou 3. etapu vzdělávání zaměstnanců ve školství KA1.
Cílem byla příprava a motivace pedagogického sboru a vedení, navazující podpora žáků všech studijních i učňovských oborů, které „Keramka“ nabízí. Kromě sklářů jsou to zejména úspěšné projekty v Evropě pro keramiky, oděvní design, fotografii a média, grafický design, i pokračující evergreen, kdy škola koordinuje 5 zemí (+ další zájemce) pro ekology a chemiky.
Cílem bylo prohloubení jazykových, didaktických a odborných znalostí vyučujících všeobecných a odborných předmětů, s perspektivou rozšíření výuky o odbornou terminologii v angličtině u odborných předmětů.
Podnětné jsou pak možnosti rozšiřujícího studia, včetně zaměření na současné metody a jejich přenos do praxe. Výstupem ze z jazykových či metodických kurzů a seminářů pro učitele bylo i navázání kontaktů s potenciálními partnery.
To je klíčové pro tzv. „stínování“ učitelů, kdy na partnerských školách sledují, analyzují a diskutují fungování školského systému, způsob výuky a přebírají vhodné postupy a metody pro inovace ve vlastní škole. Vzájemná výměnu, tedy česko-španělské "stínování" se podařila právě týmu z "Keramky", a získali tak nového partnera pro projekty partnerství se studenty nebo dlouhodobější stáže, tentokrát ve španělské Siera Magině v Andalusii.
Karlovarská škola tak aktivně sleduje trendy v umění, řemeslech i ve vědě, to ukázala i během dne otevřených dveří 24. října. Aktuálně probíhá architektonická soutěž na stavbu nové části budovy školy a účastníci aktivit programu Erasmus+ se během mobilit - studijních výjezdů - inspirovali v partnerských školách v Evropě a sbírali podněty a návrhy nabídnuté pro architektonické řešení budovy, odpovídající povaze a potřebám školy.