Článek
Fólie bude odvádět migrující žáby do záchytných nádob, odkud už bude probíhat pravidelný transport do rybníků. Zábrana je v lokalitě umístěna již podruhé, při loňském pilotním provozu zachránila na 3500 žabích jedinců.
„S instalací zábran nám pomáhal početný tým dobrovolníků. Fólie byla položena do míst, která jsou z hlediska přechodu žab z volného terénu k rybníkům nejfrekventovanější. Podél ní jsme ve vzdálenosti patnácti metrů od sebe umístili kbelíky, které budou žáby bezpečně zachytávat. Odsud je pak budou denně přenášet skupinky našich spolupracovníků z řad žáků základní školy, gymnázia a dětského domova,“ uvedla k principu záchrany obojživelníků Radka Brtišová, členka dobrovolnického týmu.
Fólie je natažena mezi dřevěné kolíky a v zemi je upevněna ve vykopané rýze. Její okraje jsou pečlivě přihrnuté hlínou, aby žáby mantinel nepodlezly.
Valašskokloboucké rybníky lákají k migraci především ropuchy obecné, ale objevují se také skokani, kuňky a další druhy. Stěhování za rozmnožováním přitom žáby zahájí, jakmile noční teploty přesáhnou hranici +5ºC. Trvat by pak mělo přibližně tři až čtyři týdny.
„Počty zadržených jedinců budeme sledovat pomocí tabulek, do nichž budou jednotlivé záchranné týmy zapisovat, kolik žab se v který den do kbelíků vydalo,“ upřesnila Radka Brtišová s tím, že organizátoři věří, že letos pomohou stejně hojnému žabímu tahu jako loni.
Na záchranné iniciativě se podílí Město Valašské Klobouky spolu s dobrovolníky ze smolinského dětského domova, valašskokloboucké základní školy a gymnázia a ZO ČSOP Kosenka. Zapojí se však i další příznivci přírody.