Hlavní obsah

Tvarůžkové království vládne Čechám už šest set let

Novinky, Leona Roháčková

Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním sýrem českého původu. Nejznámější moravská specialita se vyrábí podle tradičních receptů už šest set let. V České republice se dnes výrobou zabývá pouze firma AW. V roce 1876 ji v Lošticích založil Josef Wessels, jehož potomci ve výrobě tvarůžků pokračují.

Foto: Leona Roháčková

Část exponátů je vlastní, část je dlouhodobě zapůjčena z Vlastivědného muzea v Olomouci.

Článek

Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a vesnickým životem, že nebude nikdy možné určit, kdy se poprvé objevily na jídelníčku. I nejstarší zprávy z let 1452 a 1583 uvádějí tvarůžky jako běžné jídlo.

Olomoucké trhy a místní obchodníci doplnili název na olomoucké tvarůžky, i když velká většina se vyráběla v okolních obcích jako "selské tvarůžky". Na přelomu 17. a 18. století najdeme v archivech zprávy, potvrzující pevné místo tvarůžků na dobovém jídelníčku. Tvarůžky slavily úspěch i ve světě, velkého ocenění se jim dostalo na Světové výstavě ve Vídni v roce 1872. 

"Tvarůžky se vyrábějí od nepaměti podle stejného receptu. Jednotlivé druhy se liší jen přidaným kořením," říká pravnuk zakladatele firmy a dnešní jednatel Karel Hlaváček.

Výroba je dost náročná, netučný tvaroh v potřebné kvalitě je schopno dodávat jen několik mlékáren v republice. Hlavní slovo má při výrobě čistota a dámy, zvané ochutnávačky. Na jejích vytříbených jazýčcích záleží, zda budou tvarůžky takové, jaké mají být. Zkoumají barvu, konzistenci, stupeň prozrání, vůni i chuť. Pokud najdou nějakou chybu, šarže se na pult nedostane. 

Přírodní, kyselý, pod mazem zrající sýr - to je odborné potravinářské označení tvarůžku, neboli syrečku. Začátek je u tvarohu, a ne ledajakého. Tvarůžky se vyrábí z netučného tvarohu za pomoci čistých mlékařských kultur a soli. Po dvou týdnech, kdy tvaroh se solí zraje, se semele a tvaruje do koleček, tyčinek, srdíček, špiček a dalších tvarů. A pak už jen zraje. Různá jsou také balení, objednat si můžete i to opravdu luxusní v hodnotě několika set korun. 

Loštické tvarůžky znají lidé nejen u nás, ale také na Slovensku, v Rakousku, Německu, Maďarsku, Polsku.

Související témata:

Výběr článků

Načítám