Článek
Ta by měla usnadnit jeho hnízdění v okolí řeky Olše, kde se vyskytuje. „K řadě aktivit v oblasti ekologie patří i podpora druhové rozmanitosti živočichů řeky Olše, která protéká areálem hutě. Každoroční sčítání ptactva potvrzuje, že řeka je v lidmi málo dotčeném území průmyslového areálu domovem celé řady druhů ptactva, ledňáčka nevyjímaje,“ vysvětluje Radim Klimša z odboru životního prostředí Třineckých železáren.
Letos se huť rozhodla pomoci s hnízděním ledňáčka, a to instalací dvou budek. Jedné v areálu v části Konská a druhé v městské části nedaleko sídliště Sosna. Obě místa pomohl vytipovat ornitolog. Podle jeho instrukcí pak v huti vyrobili speciální budku, která je tvořena prostorem pro hnízdění pod zemí a půl metru dlouhým trubkovitým vstupem nad vodní hladinou.
Tvar budky má napodobit v přírodě ojediněle se vyskytující dutiny v těžko dostupných terénech, kde si voda dynamicky upravuje bez umělých zábran své řečiště a břehové partie. Takových míst v krajině ubývá, tím se zhoršují podmínky pro hnízdění silně ohroženého druhu ptáka. V dutině umístěné nejlépe mezi kořeny stromů ve svislém břehu řeky by měl malý barevný ptáček najít bezpečné místo pro vyvedení mláďat.
S instalací budky pomohli hasiči Třineckých železáren a děti okolních mateřských školek. „Jelikož je místo výskytu ledňáčka blízko tří mateřských školek, pozvali jsme místní děti, aby této akci přihlížely a dozvěděly se něco o životním prostředí nedaleko jejich domova,“ doplňuje Klimša. Akci přihlíželo na 60 dětí z MŠ Sosnová, Habrová a U Splavu v Třinci. Své poznatky pak převedou do výtvarného díla a jejich obrázky může veřejnost obdivovat v prostorách Městské knihovny v Třinci od 3. do 14. dubna.
V předchozích letech byly v areálu Třineckých železáren rozmístěny budky pro kriticky ohroženého morčáka velkého, skorce vodního, sokola stěhovavého či sýkorky, s úspěšným vyvedením mláďat. Vyskytují se zde však také volavka bílá, ohrožená potápka malá, volavka popelavá i další druhy.