Hlavní obsah

"To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ Omyl, jdou

Novinky, Vratislav Konečný

Zdraví našich domácích mazlíčků ovlivňuje mnohdy i naše, a to daleko víc, než jsme si ochotni připustit. „Okřídlená věta o psích blechách z filmu Na samotě u lesa je nesmysl,“ tvrdí MVDr. Václav Bartoš ze ZOO Dvůr Králové při přednášce i zvířecích parazitech ohrožujících člověka.

Foto: archiv V. Bartoše
Článek

„Blecha se řadí mezi parazity, kteří preferují psí či kočičí kůži. V momentě, kdy ale potřebuje potravu (krev), napadá i člověka. Tím, že psy a kočky chráníme přípravky proti těmto parazitům, chráníme tak i zdraví své,“ informoval na besedě o zvířecích parazitech doktor Bartoš. 

„Dříve klíšťata přes zimu dala pokoj, nyní jsme již v lednu chytli první na psovi. Je to celoroční problém zrovna jako u blech. Neuvědomíme si, že když miláčka odblešíme, zabijeme jen dospělce, ale devětadevadesát procent zárodků je na kůži. Známá je nemoc kočičího škrábnutí, kočka se drbe, za drápy jí zůstanou bleší výkaly a při mazlení nás sekne. Aniž to tušíme, paraziti se vydávají našim tělem. Existují účinné přípravky, ale pro oba zvířecí druhy odlišné. Ne pokapat psa, a když zjistíme, že nám ještě něco zbylo, tak tím polít Micinu. Může ji to zabít, tyto věci zásadně konzultujte s veterináři. Ale to vám řeknou i v lékárně. Kromě kapacích prostředků je vhodné aplikovat protiparazitní obojek, ale v tom případě zapomeňte, že si čtvernožce vezmete do postele, jak je častým zvykem,“ dodal Bartoš.

Červi nás mohou i zabít

Kousance od blech a zakousnutá klíšťata řada z nás zná, ale v posledních letech k nám přinesli komáři z jižní Evropy zákeřnou nemoc. Už tahle svými sosáky rozšířili kde co. Nyní se ještě přidala srdeční dirofilarióza (srdeční červivost - heartworm disease).

Dirofilarióza se nejvíce přenáší v letním období, zejména pokud nastane zvýšení populací komárů. V současné době víme, že nejvyšší výskyt obou forem dirofilariózy je na jižní Moravě na Břeclavsku a Hodonínsku. Podkožní dirofilarióza několikanásobně převyšuje výskyt srdeční dirofilariózy.

Obě formy dirofilariózy se mohou vyskytnout u člověka, ale přenos je možný pouze bodnutím komára. V srdečním svalu zvířete se usídlí až 30centimetroví červi, vyskytl se případ očního onemocnění, pacientka měla v oku červa dlouhého přes 6 centimetrů. Pacienti s kožními problémy parazitárního původu tvoří podstatnou část všech dermatologických pacientů. Boj proti přenašečům hraje hlavní roli v zabránění přenosu infekcí, z nichž většina významně ohrožuje i zdraví lidí,“ upozornila prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc. z brněnské fakulty veterinárního lékařství.  

Související témata:

Výběr článků

Načítám