Hlavní obsah

Tankový den v Lešanech navštívilo 27 tisíc milovníků těžkotonážních strojů

Novinky, Leona Roháčková

V sobotu 1. září bylo Vojenské technické muzeum v Lešanech dějištěm jubilejního 10. Tankového dne. Muzeum nabídlo nejen třicítku tanků a těžkotonážních vojenských vozidel, ale také křest knihy o tankových silách či čerstvě upečený vojenský chleba.

Foto: Vojenské muzeum Lešany

Leopard

Článek

Úvod patřil vrtulníku Mi-17 z 24. základny dopravního letectva v Kbelích, který bezmála třicet tisíc diváků přivítal atraktivními letovými prvky.  Poté už následovalo slavnostní zahájení, jehož součástí byla vzpomínka na nedávno zesnulého generála Tomáše Sedláčka. Na generálovu počest také třikrát vystřelila 25liberní houfnice z druhé světové války. Tankovým olejem pokřtili kmotrové knihu Československé tankové síly 1945-1992 historika Vladimíra Franceva, někdejšího zaměstnance Vojenského historického ústavu Praha. 

Divákům se pak v dvouhodinové přehlídce představily jednotlivé stroje, tanky a bojová vozidla, na nichž bylo možné sledovat vývoj technika od třicátých let 20. století až po dnešek. Každý stroj reprezentoval určitou dobu i konstruktérskou školu, technickou dovednost té které země. Zatímco druhoválečné tanky jevily přece jen jistou těžkopádnost, moderní stroje jako izraelská Merkava či tank T-72 M4CZ se i po blátivém terénu pohybovaly s naprostou lehkostí. Některé tanky zahalil i efektní hustý bílý dým, který v boji slouží i ke krytí vozidla.

Mezi skutečné rarity patřil například německý tank Leopard1, který byl od roku 1956 vyvíjen jako francouzsko-německý projekt. Každý stát ale posléze šel vlastní cestou. První Leopardy se k jednotkám Bundeswehru dostaly v roce 1965. Leopard 1 byl vyroben v počtu přes 4 700 kusů a byl zařazen do výzbroje armád Austrálie, Belgie, Kanady, Turecka, Brazílie a také Řecka.

Právě z Řecka získal v roce 2009 jeden exemplář Vojenský historický ústav Praha. Tank pochází z roku 1970, jeho hmotnost je přes 41 tun, síla pancíře 70 mm. Disponuje kanónem ráže 105 mm s účinným dostřelem 2 200 metrů. Tank byl schopen vyvinout rychlost 65 kilometrů v hodině při výkonu motoru 830 koní. Podvozek tanku tvořil základ unifikované řady bojové techniky Bundeswehru, do které patřil např. vyprošťovací tank, ženijní tank, mostní tank a samohybný protiletadlový kanón Gepard.

Druhou část programu obstarala ukázka přepadení mírové mise teroristy a osvobození zajatých rukojmí jednotkou Armády České republiky, kterou se prezentovali členové jednotek aktivní zálohy.

Návštěvníci neopomenuli ani vojenskou historickou pekárnu z Technického muzea v Brně, která nabízela právě upečené bochníky, nezvyklé tvarem i chutí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám