Hlavní obsah

Tajná židovská nauka součástí výstavy v Dobré Vodě na Šumavě

Novinky, Jan Kaše

V Muzeu Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic začala výstava tajemných a mystických obrazů akademické malířky Zuzany Kadlecové, inspirovaných kabalou.

Foto: Jan Kaše

Výstava v Muzeu Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě

Článek

Ve čtvrtek 2. srpna začala v Muzeu Dr. Šimona Adlera zajímavá a tak trochu tajemná výstava s názvem Židovská mystika, na níž prezentuje část svého díla akademická malířka Zuzana Kadlecová.

Jde přesně o tu část, ve které malířka vyjadřuje své pocity, plynoucí z konfrontace s texty kabalistů, které nápaditým způsobem zakomponovala do svých obrazů.

Díky tomu poodhalujeme a trochu pronikáme do světa, který nemusí být na první pohled zcela srozumitelný. Když se začteme do kabalistických textů, které se volně a nenásilně vinou v barvách jednotlivých obrazů, plně si uvědomíme, že naše znalosti a vnímání světa jsou hodně nedokonalé.  

Kabala, někdy nazývána a chápána jako tajná židovská nauka, vzbuzuje i v dnešní přetechnizované době, kdy si myslíme, že vše známe a umíme vysvětlit, velkou pozornost a zájem. Může to být způsobeno i tím, že kabala se v písemně podobě dochovala pouze částečně. Její tzv. praktická složka se totiž předávala pouze ústně a nacházíme ji jen v náznacích jako součást některých spisů. Kabala tak zůstává i přes usilovnou snahu badatelů a odborníků nadále zahalena tajemstvím. 

„Kabalu, čili hebrejskou tradici, bychom mohli nazvat matematikou lidského myšlení. Je to algebra víry. Světu dává myšlenku, zřetelnost a přesnost čísel, duchu dává neomylnost v mezích lidských schopností, a srdci hluboký klid," uvádí se v knize Kabala (Praha, 2001).

A jsou to právě čísla a také písmena, s kterými si kabala hodně pohrává (většina textů byla šifrována). Studium kabaly proto vyžaduje velmi dobrou znalost hebrejštiny, mystiky písma a různých postupů při nahrazování jednoho písmene druhým.

Podle židovského náboženství Bůh stvořil svět kombinací 22 písmen hebrejské abecedy a čísel. „Právě energie písmene, slova, promluvy či dokonce pojmenování věcí je energií, jejíž pomocí nepojmenovatelný, nezobrazitelný Bůh, kabalou nazývaný Ejn Sof (Ne – Konec) tvoří svět a jejíž pomocí tvoříme svět i my, jako partneři Boha,“ uvádí se v upoutávce výstavy.

Na výstavě se můžeme zadívat do Stromu života, který je kromě jiného doplněn například tímto textem: „Derech je veřejná silnice, užívaná všemi lidmi. Nativ je osobní cesta…je to skrytá stezka bez ukazatelů a značek, kterou musí člověk objevit sám a prošlapat prostředky své dovednosti.“

Samozřejmě nechybí obrazy „písmen“ se zajímavými texty. Jako příklad lze uvést písmeno J:  „Jod je nejmenším písmenem... Je tak malé, že jej lidé někdy při psaní dokonce zapomínají ve slovech uvést. A co pak Jod udělá? Objeví se v jiném světě… Něco z Jod se účastní vyšších světů. Něco z Jod vydechuje nižší světy."

Obdivovat se však můžeme i planetám, andělům a dalším prvkům a symbolům, které se promítají do této židovské nauky.

Výstavu, která je přístupná zdarma každý den kromě pondělí, můžete navštívit až do konce září letošního roku.     

Související témata:

Výběr článků

Načítám